27.6.2022 | Svátek má Ladislav


GLOSA: Slova bez závoje

31.3.2022

Už měsíc používáme slova, přesněji sousloví, bez přesného vědomí, co znamenají. Bylo by dobře jim udělat strip tease, jako byla kdysi krása bez závoje, sejmout z nich závoj iluzí.

Takové sousloví je kupříkladu bezletová zóna. Přeje si ji Volodymyr Zelenskij a nelze se mu divit. Ukrajina se stala zónou, nad kterou se pohybují ruská letadla a ruské rakety a roznášejí smrt. Bylo by pěkné, kdyby tomu tak nebylo a odtud tedy to přání, aby někdo takovou bezletovou zónu zařídil, nejlépe pak NATO. Něco se stane a nad bezletovou zónou se přestane létat s pumami.

Podle definice je bezletová zóna neboli zóna vzdušného vyloučení území taková oblast, kde vojenská moc zakazuje lety nějakých letadel. Snadno se taková zóna zřídí za předpokladu absolutní letecké převahy. V případě Ukrajiny by vyžadovala nasazení… čehopak asi? Českých grippenů, které máme v nájmu a podle smlouvy s nimi smíme hlídkovat nad vlastním území a občas pak zaletět do Pobaltí? Bitva o Británii, to je historický příklad takového úsilí o zřízení bezletové zóny. Pokud jde o Ukrajinu, věrohodnou leteckou sílu mají Američané. Pokud ji nejsou ochotni nasadit, pak je úsilí o zřízení bezletové zóny jen sousloví bez obsahu – taková je nahá pravda.

Totéž platí o vyslání mírové mise. Nebude ozbrojená? Rusové ji rozšmelcují. Bude vojenská, bojová? Síly NATO se střetnou na území Ukrajiny s Rusy. Ono k tomu možná dojde dřív, než tušíme, ale zase, kdo je věrohodně schopen se utkat s Rusy? Prapor českých výsadkářů a chemická jednotka? Bundeswehr posílený tankistkami v těhotenských uniformách? Zase by to musela být věrohodná americká armáda. Pokud k tomu není ochotna, platí totéž, co prve, jde o sousloví bez obsahu.

Zdaleka ne všechna slova jsou bez obsahu.

Především padla maska a ukázalo se, že Rusko je nepřítel svobodného světa, nepřítel stejného řádu jako Hitlerovo Německo. Stejně jako ono v jeho čele stojí diktátor s absolutní mocí, podporovaný většinou ohlupeného zfanatizovaného obyvatelstva. Je třeba se připravit na jeho útok, a jen věrohodnou přípravou na obranu mu lze zamezit. Hovoříme o tom, jaké máme štěstí, že jsme v NATO. Ale zase, stáhněte závoj ze slov. NATO, to jsou USA plus hrozen přisátých klientů, neochotných se sami bránit a spoléhajících na jeho sílu. Pokud Rusko zaútočí, opět to nebude na celé NATO, jen na jeho část. Ta nezasažená část si najde výmluvu, proč jenom křičet a nalévat červenou barvu na Putinův portrét. Jako když Německo sabotuje sankce, aby mu nebyla zima.

Budovat armádu, připravovat se na obranu celého středoevropského prostoru od Baltu po Středozemí, ve shodě, koordinovaně. U nás to znamená přestat trojčit s operetními stíhačkami a tanečky kolem obrněných transportérů. Jít do toho s plnou vážností, že jsme v tom sami a nikdo nám nepomůže, kdyby se mělo něco stát.

LN, 28.3.2022

Další články, úvahy a povídky čtěte na osobní stránce Ondřeje Neffa. Jsou tam i rozhovory, fotky a povídání o sci-fi.
Neff.czSOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™
SOUTĚŽ: Vyhrajte zásobu Nutrilonu 2 Profutura CESARBIOTIK™

Odpovězte na jednoduchou otázku a vyhrajte krabici plnou pokračovacího kojeneckého mléka Nutrilon 2 Profutura CESARBIOTIK™. Zbrusu nová receptura...