5.3.2021 | Svátek má Kazimír


GLOSA: Sledování

11.6.2015

Moje generace jen žasne nad naivitou současných přestupníků zákona. Důvěřivě si dojednávají své protizákonné pikle telefonem, domlouvají se o přečinech v prostředí, kde je pravděpodobná i soukromá, natož profesionální kamera, posílají si kompromitující esemesky a svěřují se důvěrně nadoslech od nedůvěryhodných uší. Ta pošetilost dosvědčuje jedno: nezažili komunismus.

My jsme byli zvyklí brát tohle všechno v úvahu a podle toho také jednat. Nešli jsme sice tak daleko, abychom ožehavá témata probírali nazí v moři jako agent Lanny, ale otevřeně jsme si pohovořili snad jen na výletě v lese. Naše generace měla praxi už z Protektorátu a tehdy a tam šlo opravdu o krk, komunismus přinesl ulehčení prací v uranových dolech. Současná generace, pro kterou to nebyla nutná podmínka k přežití, příliš spoléhá na to, že co nevidí, to také neexistuje, že co říká polohlasem, nikdo a nikde neslyší, že její komunikační technika je výlučně její - no, není. Sledování vytipovaných lidí se provádělo odjakživa, ve všech dobách, v Evropě, Africe, Asii, i na americkém kontinentu měli Indiáni své zvědy - podle tamějších soudobých technických možností; již ve starém Římě, kolem faraonů v Egyptě, v době starohebrejské. Ledacos o tom dnes ještě víme. Stovky veřejných budov bývaly stavitelsky koncipovány tak, aby to, co se šeptalo v důvěrném zákoutí, ozvěna donesla až do vzdáleného křídla, o krbech nemluvě. Kdo to bral v úvahu a řídil podle toho své konání, přežil, ba někdy i profitoval. A naopak.

Nelze pochopit, že se tím neřídí současná generace, když technika postoupila tak daleko, jak postoupila. Ba i ten Lanny, nahý a v příboji moře, by dnes mohl mít nějaký ten mikroprocesorek ve výplni zubu...

Ovšem je to štěstí pro tu část populace, která se nemusí s ničím tajit, nehřeší myšlením, slovy, ani skutky a je ráda, když se pomocí techniky lapí ten nějaký neřád, za kterého stejně pak musí dost platit...

Naštěstí jsou tak naivní…Prodej rodinného domu 246 m2, pozemek 144 m2
Prodej rodinného domu 246 m2, pozemek 144 m2

Havlíčkovo náměstí, Golčův Jeníkov, okres Havlíčkův Brod
3 790 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.