29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


GLOSA: Antisemitský článek?

6.9.2016

Doporučil bych každému, aby si článek Ferdinanda Peroutky Češi, Němci a židé nejprve přečetl a teprve pak se k němu vyjadřoval. Ten článek nemá vůbec nic společného s antisemitismem, pojednává totiž o kulturním vlivu židovských literátů a novinářů v Německu a historicky i v Rakousku-Uhersku a v Čechách.

Že jej vytáhla Zemanova parta, je ubohým pokusem omluvit Zemanovu lež v případě neexistujícího článku „Hitler je gentleman“. Je směšné označovat Peroutku, který měl Židovku za manželku, za nějakého antisemitu. Ten článek je perfektní literární analýzou, ničím jiným. Tomáš Novosad, předseda senátu, vykládá nesmysly, když tvrdí, že „... se v článku setkáváme s typickými, antisemitskými stereotypy ... a používají se vysloveně rasistické obraty.“ Nic takového tam není! Pochybuji, že ten článek vůbec četl, a pokud ano, tak má snížené chápání.

Naprosto chápu paní Kaslovou, že se cítí výrokem soudu hluboce uražena, a vyslovuji jí plnou podporu.

Zkusme si zasadit článek do dobového kontextu. Peroutka jej uveřejnil v Přítomnosti 22. února 1939 v okleštěném Československu, z poloviny obsazeném Hitlerem. Pár dní nato, 16. března 1939, obsadil Hitler zbytek naší země.

Já tedy pokládám tento Peroutkův článek spíše za velmi odvážný. Autor si koledoval o velké nepříjemnosti v budoucnosti.

V otázkách ilegální imigrace se Zemanem plně souhlasím, ale tenhle jeho peroutkovský exces pokládám za nechutný. Přečtěte si Peroutkův výrok vedle titulní fotografie. Jako by Peroutka tušil, co o něm bude bývalý komunista Zeman říkat v roce 2016.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.