27.4.2024 | Svátek má Jaroslav


FEJETON: Zpráva z demonstrace a morální kredit

19.11.2021

Protože se mi čínský druh medicíny (na lidi bič – s covidem pryč) začíná pomalu zajídat, rozhodl jsem se dojet podívat na Staroměstské náměstí.

Nebyla to jednoduchá cesta, byla zpestřovaná objížďkami, jak jsou „opravné“ práce na silnicích každý rok pomalejší a bezohlednější. Na Žižkově se z jakéhosi kráteru linula pára, a proto jsem s vděčností přivítal i ve svátek (17.11.) přítomnost silničářů. Ovšem jen do té doby, než jsem zjistil, že je horká pára nechala chladným. Zato malovali nové pruhy pro cyklisty. V místě, kde jsem viděl cyklistu naposled v roce 1983.

Také jsem si vzal teplý svetr a moc nepil. To byl další důvod, proč vyrazit. Třeba kdyby na mě přišla potřeba, musel bych se při vstupu do hospody prokazovat nějakým papírem. Já si totiž myslím, že stát se má více starat o své silnice, než o soukromé podniky.

Mimochodem, chtěl bych pogratulovat České televizi, která v jakési restauraci v centru Prahy pro potřeby večerního vysílání našla člověka, který si vládní opatření pochvaloval. Najít ho na takovém místě byl jistě vrchol novinářského umu.

Od podobných demonstrací z počátku jara, kde se počet policistů přibližně rovnal počtu účastníků, znamenalo zaplněné Staroměstské náměstí velký posun. Musím přiznat, že jsem byl příjemně překvapen, zvlášť když vidím ve svém okolí převážně nezájem o věci veřejné. Až se v obchodech objeví prázdné regály, bude už pozdě.

České televizi v hlavní relaci ovšem cca 10 000 lidí za zmínku nestálo. A to je třetí důvod, proč píši tuto zprávu.

Na samotné demonstraci zazněly myšlenky, na které by určitě třeba část veřejnosti ve stejné době dojemně uctívající v rouškách na Národní třídě sametovou revoluci měla jiný názor. Já sám si nejsem jist odpověďmi: Má EU, která tak lehce odhodila základní principy volného pohybu a svobody, ještě smysl? Mají vládní opatření efekt, kladný, záporný, žádný, krátkodobý, dlouhodobý? Kde chceme být za rok, za deset let - v pionýrském táboře, nebo ve svobodné společnosti? Zajímavé bylo přirovnání neočkovaných lidí k židům. Tenkrát také většina společnosti mlčela, státem uznávaní odborníci přikyvovali, protože to bylo politicky výhodné. Co je to za odborníky, „vědce“, kteří nepřipouští, že jejich názor může být mylný?

Neumíme předvídat budoucnost, ale někdy se objeví šipečka, která leccos naznačí. Všechny revoluce skončily ještě dříve, než začaly, protože se staraly o lidstvo a ne o člověka. Americké války v Iráku a Afghánistánu skončily nezdarem a ztrátou veškerého morálního kreditu už v roce 2001, kdy Bush přikázal mučit zajatce.

Na konci mírumilovné demonstrace se asi na 20 minut „zničeho nic“ rozezněl zvon na věži Týnského chrámu a na věži začalo jakési hemžení. Mimoděk jsem si připomněl aktivity StB, milující vysuté pozorovatelny, např. ve vodojemech. Pak zřejmě napadlo nějakou pomazanou hlavu pouštět z policejních amplionů hudbu Marty Kubišové, zřejmě na zmatení demonstrujících. Ti v té době zrovna zpívali státní hymnu.

Po demonstraci jsem míjel policisty, tajné i v nažehlených uniformách, oba druhy v čerstvých maskách, nejméně FFP2. Na demonstraci určitě převažovali neočkovaní, i když myslím, že nebyla o očkování, ale o obyčejné lidské důstojnosti. Přesto jsem se musel usmát při představě, že by ministerstvo zdravotnictví mohlo využít příležitosti, a při odchodu z náměstí všechny přeočkovat. Měli nás pohromadě.

Jenže tuto výhodu také ztratili.