Pondělí 17. srpna 2026, svátek má Petra

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

FEJETON: Tajuplný ostrov 2021

Před časem spisovatel Ondřej Neff pro mládež převyprávěl současným jazykem a stylem Verneův román Tajuplný ostrov. Udělal to skvěle, ale předčasně! I tato podoba díla už totiž tragicky zaostává za současnými požadavky.

Ministerstvo školství na původní i inovované verzi Tajuplného ostrova jistě najde spoustu závad, pro které tuto knihu nelze doporučit za četbu pro školáky.

Pět Američanů ze severu, tudíž bojovníků proti otrokářství, uprchne z obklíčení balonem. No budiž, jsou proti otrokářství, to by šlo. Ale balon? Není ona to fyzika? To přece děti nemají rády a je to přežitek pro dnešek zcela nepotřebný. To neměli elektrokoloběžky?

A hlavně gender: copak to jde, postavit celý román na pěti mužích? Na ostrově se pak potkají opět s mužem, kapitánem Nemo, dokonce ani ten jejich pes nebyla fena!

Pane Neffe, máte ještě šanci na novou úpravu, pište si:

Pět trosečníků - z toho budou tři ženy (jedna z nich lesbická) a dva muži, z nich jeden transgender.

Původ: jeden Afroameričan je málo, dáme dva plus jednoho Native American. Kapitán Nemo je Ind, budiž, ponecháme.

Povolání: Inženýr, prosím vás, koho to dnes zajímá? Inženýři akorát tak škodí přírodě, protože stavějí továrny a přehrady. Novinář - budiž, ale bude to novinářka, válečná zpravodajka. Pište si dál: IT specialistka, socioložka, religionistka, human resourcerka. Jo teď tam máme zase samé ženské, co? No tak to bude religionista a trans gender human resources manager. Tak, a máme to.

Teď děj.

Takové blbosti jako rozdělávání ohně lupou, to je zase ta vaše fyzika, to ne. Přece na to musí existovat nějaká appka! A vůbec - rozdělávání ohně. Toho oxidu uhličitého! Pak tam trosečníci vyrábějí samé stroje, taví rudy, vyrábějí střelný prach, zabíjejí a chovají zvířata určitě necertifikovaným způsobem, původní biotopy mění na pole. Samá chemie, fyzika, technika a biologie. A proč vlastně? Jen pro uspokojení vlastních materiálních potřeb. Přitom se to všechno dá nasimulovat v Minecraftu. A ještě přiznávají, že ten ostrov KOLONIZUJÍ! No ano, přežili, nezahynuli. Ale za jakou cenu! Tohle má být vzor pro dnešní školáky?

Předělat, kompletně předělat v souladu s novým rámcovým vzdělávacím programem základních škol a s platnou legislativou!

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovin

Martin Mařák
17. 8. 2026

Zákon najednou dovolí větší rozhazování peněz daňových poplatníků

Lubomír Stejskal
17. 8. 2026

V dějinách Blízkého východu nikdy žádný palestinský stát neexistoval.

Miloslav Grundmann
17. 8. 2026

Irský růst nelze vysvětlit jedinou daňovou sazbou.

Aston Ondřej Neff
17. 8. 2026

Stát měl podporovat děti, ber kde ber.

jpl Jitka Venturová
17. 8. 2026

Spánek zhoršuje stres, alkohol nebo dlouhé večerní sledování mobilu. Do hry ale vstupuje mnohem...

Josef Mlejnek
17. 8. 2026

Ne, česká politická opozice na tom opravdu není dobře. Agentura NMS zveřejnila další dva průzkumy,...

ČTK, Lidovky.cz
16. 8. 2026

Sára Bejlek uspěla i ve druhém českém souboji na tenisovém turnaji v Cincinnati. Nad Barborou...

min Miloslav Novák
16. 8. 2026

Slávističtí fotbalisté poprvé v novém ročníku ztratili body. Ve čtvrtém kole Chance Ligy remizovali...

ČTK, Lidovky.cz
16. 8. 2026

Při dvou požárech, které v neděli vypukly na řeckém ostrově Salamina nedaleko Atén, zahynuli dva...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz