17.4.2021 | Svátek má Rudolf


FEJETON: Tajuplný ostrov 2021

26.2.2021

Před časem spisovatel Ondřej Neff pro mládež převyprávěl současným jazykem a stylem Verneův román Tajuplný ostrov. Udělal to skvěle, ale předčasně! I tato podoba díla už totiž tragicky zaostává za současnými požadavky.

Ministerstvo školství na původní i inovované verzi Tajuplného ostrova jistě najde spoustu závad, pro které tuto knihu nelze doporučit za četbu pro školáky.

Pět Američanů ze severu, tudíž bojovníků proti otrokářství, uprchne z obklíčení balonem. No budiž, jsou proti otrokářství, to by šlo. Ale balon? Není ona to fyzika? To přece děti nemají rády a je to přežitek pro dnešek zcela nepotřebný. To neměli elektrokoloběžky?

A hlavně gender: copak to jde, postavit celý román na pěti mužích? Na ostrově se pak potkají opět s mužem, kapitánem Nemo, dokonce ani ten jejich pes nebyla fena!

Pane Neffe, máte ještě šanci na novou úpravu, pište si:

Pět trosečníků - z toho budou tři ženy (jedna z nich lesbická) a dva muži, z nich jeden transgender.

Původ: jeden Afroameričan je málo, dáme dva plus jednoho Native American. Kapitán Nemo je Ind, budiž, ponecháme.

Povolání: Inženýr, prosím vás, koho to dnes zajímá? Inženýři akorát tak škodí přírodě, protože stavějí továrny a přehrady. Novinář - budiž, ale bude to novinářka, válečná zpravodajka. Pište si dál: IT specialistka, socioložka, religionistka, human resourcerka. Jo teď tam máme zase samé ženské, co? No tak to bude religionista a trans gender human resources manager. Tak, a máme to.

Teď děj.

Takové blbosti jako rozdělávání ohně lupou, to je zase ta vaše fyzika, to ne. Přece na to musí existovat nějaká appka! A vůbec - rozdělávání ohně. Toho oxidu uhličitého! Pak tam trosečníci vyrábějí samé stroje, taví rudy, vyrábějí střelný prach, zabíjejí a chovají zvířata určitě necertifikovaným způsobem, původní biotopy mění na pole. Samá chemie, fyzika, technika a biologie. A proč vlastně? Jen pro uspokojení vlastních materiálních potřeb. Přitom se to všechno dá nasimulovat v Minecraftu. A ještě přiznávají, že ten ostrov KOLONIZUJÍ! No ano, přežili, nezahynuli. Ale za jakou cenu! Tohle má být vzor pro dnešní školáky?

Předělat, kompletně předělat v souladu s novým rámcovým vzdělávacím programem základních škol a s platnou legislativou!

Převzato z autorovy Palety názorů a ptákovinRandstad HR Solutions s.r.o.
Sales Executive & Project Manager s NJ

Randstad HR Solutions s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 70 000 - 100 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.