23.4.2021 | Svátek má Vojtěch


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
I. Lyčka 26.2.2021 21:12

Třeba by stačilo, kdyby tam byl nějaký homosexuál. Stačil by Ayrton. Nicméně mne v poslední době baví věta, týkající se nově postavené ohrady pro ovce, kde "si Harbert i Pencroft brzy našli své oblíbenkyně".

M. Pivoda 26.2.2021 20:00

Cituji z článku: "... Pět Američanů ze severu, tudíž bojovníků proti otrokářství, uprchne z obklíčení balonem. No budiž, jsou proti otrokářství, to by šlo. Ale balon? ..."

Fiktivní příběh 21. století: Několik amerických občanů unikne z planety Země. Proč? Jsou bojovníky proti viditelně mizernému řízení věcí veřejných. Jsou přesvědčeni, že (rozehraná mezinárodní hra už nelze zastavit) tzn., už nelze lidstvo na planetě Zemi zachránit. Na planetě Zemi lidé budou technologicky vyhubeni také proto, protože jinak by museli dostat minimální nepodmíněný příjem, anžto budou trvale nezaměstnatelní (technologie umělé inteligence vyjde ekonomicky levnější).

Takže: Několik amerických občanů unikne v raketě Elona Muska. Už brzy bude Starship funkčně otestován. Jenže kam unikne? Mars není okamžitě obyvatelný. V mnoha hlediscích je pro pozemšťany prý výhodnější planta Venuše, než vzdálenější Mars. Život na planetě Venuši je ale možný jen ve výšce cca 50 km nad povrchem té horké planety. Takže pozemští uprchlíci použijí (alespoň dočasně) balon? Nebo stihnou vyvinout jiný materiál pro plošinu, která je bude udržovat ve výšce cca 50 km nad povrchem Venuše?

Závěr: Je unik ale skutečným řešením? Stále totiž není vyřešen dlouhodobý problém, tj., jak se asi budou chovat lidé v dalších generacích někdejších pozemských uprchlíků. Bude v jejich genech také zachována tendence ke zničení lidstva, kvůli které uprchlíci opustili rodnou planetu Zemi? Objeví se zachránce kapitán Nemo i na Venuši, nebo na Marsu?

M. Pivoda 27.2.2021 9:22

Test.

J. Pankovic 26.2.2021 19:43

...uź to vidim, jak černà gendroloźka Cyra Smithovà na konci knihy uteśuje svého bîlého (speciàlnîho) otroka Naba slovy "Sice umŕeme, ale aspoñ nezanechàme uhlîkovou stopu, takźe zachrànîme planetu! "

J. Pankovic 26.2.2021 19:44

....zbytek po 22:00 na jinèm kanàlu....

M. Dvořák 26.2.2021 16:59

Pamatuji si jednu větu z románu pro mládež Kormidelník Vlnovský : Kartáče svištěly kokosovým hájem a kosily divochy po desítkách.

Tenkrát ještě nebylo tolik Koniášů. :-/

P. Moravčík 26.2.2021 16:41

Pochybujem, že má zmysel prepisovať klasiku. Chápem úpravu zastaraných obratov, slovosledu a podobne. Ale ak vynecháme napr. v 20 000 míľ pod morom školometské vyratúvanie čeľadí rodov a druhov rýb, je to možno pre dnešnú omladinu jednoduchšie (však načo matematika, Newton, ypsilony..), ale veľmi by to stratilo patinu doby, atmosféru pôvabne naivnej eufórie nad tým ako sa veda stáva novodobým božstvom, doby kedy ten román vznikol. Poškodilo by to ducha príbehu, pochopiteľnosť konania postáv z inej éry, kde sa každý rozpor neriešil okamžitým kung-fu kopancom do hlavy alebo aspoň vulgarizmom. Tie knihy sú čarovné, pretože sprostredkovávajú romantiku starých čias. Modernizovanie textu v nich je barbarstvo. Dívame sa na staré filmy z nostalgie, a neviem si predstaviť ich remake na túto dobu inak ako na komédiu. Ľudia dnes sa už tak nesprávajú.

J. Pankovic 26.2.2021 19:50

Howard Staunton stràvil vačśinu źivota tym, źe prekladal Shakespeara do " modernej " viktoriànskej angličtiny :-)

P. Moravčík 27.2.2021 16:45

To by som ešte chápal. Pokúsil som sa o Shekespeara len raz, je to des, aj keď Saudkove preklady sú údajne špičkové. Podobne som na 50. strane skončil s Plačkami nad Finneganom. Ono ten Verne je predsa len stráviteľnejší.

M. Pivoda 26.2.2021 12:30

Tajuplný balon (původně podporovaný firmou Google, Alphabet):

Wikipedia: On January 21, 2021, it was announced that Loon would be shut down. In his announcement, Teller said "Sadly, despite the team’s groundbreaking technical achievements over the last 9 years [...] the road to commercial viability has proven much longer and riskier than hoped." WIRED points out the fact, as one of the reason of the shutdown, that the availability of the internet increased from 75% to 93% in the last 10 years in the area without stable connection. Its pilot service in Kenya would be shut down in March 2021 but the company said it would pledge $10 million to support nonprofits and businesses in Kenya dedicated to "connectivity, Internet, entrepreneurship and education."

Google Translate: 21. ledna 2021 bylo oznámeno, že Loon bude odstaven. Teller ve svém oznámení uvedl: „Je smutné, že navzdory průlomovým technickým úspěchům týmu za posledních 9 let [...] se cesta ke komerční životaschopnosti ukázala mnohem delší a riskantnější, než jsme doufali.“ Společnost WIRED zdůrazňuje jako jeden z důvodů odstavení skutečnost, že dostupnost internetu se v oblasti bez stabilního připojení zvýšila za posledních 10 let ze 75% na 93%. Jeho pilotní služba v Keni bude ukončena v březnu 2021, ale společnost uvedla, že slibuje 10 milionů dolarů na podporu neziskových organizací a podniků v Keni zaměřených na „konektivitu, internet, podnikání a vzdělávání“.

Závěr: Technologický pokrok (hlavně projekt internetu přes družice od Elona Muska) pohřbil efektivnost balonů (pro internetové spojení). Doba střídání technologií (jejich životní cyklus) ve 21. století se podstatně zkracuje. Je třeba napsat knihu pro současnou mládež právě na toto téma.

P. Han 26.2.2021 13:37

Co to má společného s Tajuplným ostrovem vysvětlíte vy, nebo to necháte na Elonu Muskovi?

P. Moravčík 26.2.2021 16:32

Je to tajuplné...?!

J. Pankovic 26.2.2021 19:51

Tajuplné myślenkové pochody... ;-)

I. Fencl 26.2.2021 11:48

V té edici jako Neffův Ostrov vyšla i přeložená kniha, kde je skutečně detekována homosexualita u jistých postav tohoto slavného románu (v jednom z jejích vernovských příběhů). A čteme nový ucelený příběh-pastiš.

J. Pokoutný 27.2.2021 18:21

Co se "modernizace" J. Verna týče, "doporučuji" třeba film Tajuplný ostrov (2005), kde se do toho tvůrci fakt opřeli: Kapitán Únie Cyrus Smith (Kyle MacLachlan, takže už ne inženýr), afroamerický otrok Neb (Omar Gooding), ovdovělá sestřička Jane (Gabrielle Anwar) a její dospívající dcera Helen (Danielle Calvert) a dva zoufalí vojáci Konfederace už měli plné zuby občanské války ve své rodné zemi a vydali sa na dobrodružný let balónem do neznáma. ... Pak už jen bojují s obřími mravenci a dalšími nestvůrami, které naštěstí vytrolí kapitán Nemo (zda LGBTQ+, jsem nestačil před vypnutím pochytit).

J. Kraus 26.2.2021 10:47

Na ČT3 dávají před půlnocí a pak příští den večer opakují britský seriál Haló haló. Dívám se na oboje a cítím, jak se mi srovnává tlak. Dnes by z toho neprošlo snad nic. K tomu tehdejší britští herci, každý z nich osobnost i když hraje v komedii, i ty mladé holky. Sebeúcta bez pitvoření a když někdy na okamžik vypadnou z role, snad úmyslně, úsměv v očích. Ztracený svět.

Mimochodem, před tímhle dávali Jistě pane ministře (premiére). Zřetelně oddělené vedení politické, tedy nevědomý ministr měnící se co chvíli a s ním i směřování úřadu podle té které právě vládnoucí ideologie, a oproti němu stabilní vedení odborné, ovládající profesi. Pokud mohu posoudit, za blahých dob komunismu (léta 80.) to u nás bylo taky tak. Strana už se skoro bála něco řídit, aby to zase nedopadlo špatně a třeba takový projektant nalezl na ministerstvu odborníky a techniky zcela na výši. Mám podezření, jistý si nejsem, že u nás si po Vítězném listopadu postupně každý stranický papaláš natahal do státních úřadů své blízké. Ti asi na rozdíl od svých předchůdců mají ostřejší lokty a výsledkem je zabetonování celého systému ve stavu impotence. Velmi malý kamínek do mosaiky: asi před týdnem že si koupím dálniční známku. Datum platnosti od příštího dne. Program mě ale dál nepustí. ??? I když převod z mého konta na jejich trvá cca půl hodiny, zúřadování trvá pět (slovy 5) dnů. Mohu tedy vyjet až za pět dnů. A faktury že prý neposílají, ostatně jako stále víc firem. Jak říkali velcí válečníci ke konci prohrané bitvy: Nyní pánové už každý sám za sebe.

J. Vavrochová 26.2.2021 10:56

R^R^R^

B. Rameš 26.2.2021 9:46

No. A vezměte si ty klasické pohádky, to je pořád nějaká princezna v nesnázích čekající, až ji zachrání a) udatný rytíř, b) udatný chasník. Proč nezachraňují udatné chasnice nedomrlé prince. Nebo nelíbá rytíř rytíře, chasnice chasnici, možnosti tu jsou!

L. Písařík 26.2.2021 10:45

Nebojte se, taky na to dojde, ženský jsou dnes všude a jsou zarputilejší, výkonnější a pěknější než chlapi a taky méně líné. A vybírají si chlapy .

B. Rameš 26.2.2021 11:10

Noo, ženský byly vždycky a všude (tedy skoro). S atributem "pěknější" souhlasím, ty ostatní bych viděl jako genderově vyvážené.

L. Písařík 26.2.2021 13:07

Pane Rameši, ještě jste se nesetkal s tím, že když ženská něco chce, pak to taky dostane? Usiluje o to s obdivuhodnou vytrvalostí. Věřte mi, jsem ženat už víc než 55 let.

J. Pokoutný 27.2.2021 18:24

Batwoman, Kapitánka America, Ta Thor... stačí?

L. Písařík 27.2.2021 20:18

Ale vůbec nejde o hrdiny béčkových filmů, podívejte se do reality.

J. Jelínek 26.2.2021 8:13

Poněkud laciné. Už sama Neffova úprava "zkorektnila" Tajuplný ostrov k nečtitelnosti, stejně jako J.V. Pleva zprznil Robinsona. Když mluvím o nečtitelnosti, hovořím za svou osobu. Jo - a ta elektrokolobrnda je "větší fyzika" než nějakej blbej balon.

J. Urban 26.2.2021 9:05

R^

O. Kozel 26.2.2021 7:50

Bezva!!!!

J. Strakoš 26.2.2021 5:50

Nezapomeňte, že Nemo by taky měl být homosexuální nebo se alespoň cítít ženou.

L. Písařík 26.2.2021 4:06

Cyrus Smith byl můj kladný hrdina, když jsem byl školáčkem před víc než 70ti lety. Teprve nyní jsem shledal, jak bylo jeho počínání škodlivé protože chtěl žít a přežít. A to neměl, měl se potopit i s Tajůplným ostrovem pod hladinu a ne se zachránit v Nautilu. A vůbec si nevzpomínám, jak to s tou báječnou ponorkou nakonec dopadlo - asi se taky potopila. A ten kluk ve mně lituje, třeba by se na principu jejího pohonu vyřešily problémy s výrobou elektřiny a tak by ten báječný Cyrus dokonce přispěl i Zeleným ( kteří jsou v roli psa- učedníka, co ví že má štěkat, ale neví jak).

P. Moravčík 26.2.2021 10:34

Keď už Nemo mlel z posledného, uvelebil sa na pohovke, otvoril ventily a potopil sa s Nautilom na morské dno. Z takej ekologickej katastrofy by sa Rada osypal.

L. Písařík 26.2.2021 10:42

Ano, máte pravdu, budu si muset Tajůplný ostrov znovu přečíst.