29.4.2024 | Svátek má Robert


FEJETON: Publicita a soukromí

30.5.2013

Ve čtvrtek se prošel po Pražském hradě a Karlově mostě Mark Zuckerberg se svou manželkou Priscillou Chan. Mimochodem tak bylo jméno uvedeno v médiích - Priscilla Chan. Kdyby Priscilla Chan nekráčela po chodníku v Mostecké, ale utíkala se štafetovým kolíkem po tartanu, v novinách by byla uvedena jako Priscilla Chanová. O ni ale nejde, pozornost na sebe připoutal její manžel, devětadvacetiletý zakladatel sociální sítě Facebook, miliardář, v roce 2010 vyhlášený časopisem Time osobností roku. V Mostecké ulici ho vyfotil Lukasz Porwol a fotku zveřejnil na sociální síti Twitter. Odtud se fotka rozletěla do světa, čímž bylo soukromí manželů Zuckerbergových fatálně narušeno.

Tím pádem se proslavil Lukasz Porwol, tím spíš, že se na dálku omluvil: "Promiň, Marku, vím, že udělat tuhle fotku dnes v Praze na Karlově mostě bylo velmi nezdvořilé," napsal do Twitteru poté, co ji stáhl - poté, kdy byla multiplikována po síti po celém světě. "Doufám, že mě za tu fotku nezabije," dodal.

Ono by bylo divné, kdyby ho za fotku chtěl zabít. Začátkem roku 2010 Mark Zuckerberg na sebe připoutal veřejnost výrokem, že soukromí je mrtvé. Tato kategoricky formulovaná věta obletěla svět a rezonovala s jiným výrokem. Jeho autor je generální ředitel Googlu Eric Schmidt, podle něhož každý, kdo usiluje o soukromí na netu, se pokouší něco ukrývat.

Jak se v tom vyznat? V současnosti proti sobě jdou dva proudy. Jeden je technologický a ten umožňuje okamžitě zachycovat a šířit informace. Facebook a Twitter a podobné sítě k němu patří. Naprosto neznamenají poslední stupeň vývoje. Korunu tomu na nějakou dobu nasadí technologie přepisu mluveného slova do textu (existuje už v určitém stadiu dnes) a strojového překladu (existuje už v určitém stadiu dnes). Tím to jistě neskončí, to jenom si v roce 2013 nedovedu představit, co bude v roce 1923 a co nového vymyslí nějaký budoucí subtřicetiletý miliardář, který teď něco kutí v nějaké vysoké škole.

Druhý proud vychází z lidské potřeby udržet si soukromí. Střeží hnízdečko lidské duše před útoky zvenčí. Snaží se o ochranu prostřednictvím zákonů. On by samozřejmě Zuckerberg mohl na Porwola nahnat svoje právníky a ti by mu šeredně zatopili. Byla by to pro něho špatná publicita, třebaže by si tím posílil ochranu soukromí. O něco podobného se pokusila jeho sestra Randi, když ztropila skandál kolem své rodinné fotografie. Vystavila ji na svém Facebooku, odtud ale ulítla do světa a Randi z toho udělala aféru, že to narušilo její soukromí. Zároveň jí to udělalo publicitu. Ve Státech je známá, ale kdo by o ní věděl bez skandálu?

Zuckerbergovo soukromí bylo v Praze porušeno a on sám publicitu nepotřebuje, spíš potřebuje peníze, protože mu obchody nejdou nijak extra dobře. Ale publicita je přenosná. Přihlásil se šéf zelených Ondřej Liška, že ho zahlédl na Hradčanech. To je hned slávy! On by s ním prý i mluvil, ale nestihl to. Tak to jsme dva. Taky bych s ním mluvil, jen jsem to nestihl. A dokonce jsem na těch Hradčanech nebyl.

LN, 27.5.2013