22.9.2019 | Svátek má Darina


FEJETON: Mardi Gras je za dveřmi

3.3.2017

Už zase Mardi Gras Parade 2017 v Sydney ťuká na dveře. Už se zase sjela mládež a vyznavači Gay and Lesbian z celého světa, aby se těšili, radovali, sportovali, užívali si párty na Bondi Beach, Victoria Park a po celé Sydney a exibovali, jásali a nakonec celou oslavu zakončilii ve velkolepém průvodu po celé Oxford Street v srdci města.

Kdo ten průvod neviděl, kdo tu atmosféru neprožil, neví, o čem mluvím. Já, která jsem tam vloni čekala tři hodiny na průvod, než jsem se po centimetrech zaklínila u mantinelů, já, která jsem neměla ponětí, nač čekám, jsem se rozplakala dojetím, když se blížil řev motorek, pestrobarevný rej mašin s jásajícími jezdci. Všechno všude řvalo pestrými kostýmy, ječelo vzrušením jako v kotli a do toho jásotu ještě klaksony a hudba ze všech stran. Lidi kolem vyřvávali, ruce nad hlavou, prostě stonásobná radost zavalila ulice, město, celé Sydney. Nemohli jste zůstat vně, ta mocná vlna vás vtáhla do svého středu a vy jste se v ní motali a točili. Tak mocný pocit radosti člověk zažije v životě málokdy. Necítíte, že stojíte na jedné noze, namačkaná jak sardinka na miniaturním prostoru, necítíte tělo, jen vaše oči zírají na všechnu tu barevnost, uši jsou zahlceny hudbou, jásotem a křikem a vaše duše podmaněná tím vším kolem hltá plnými doušky tu atmosféru festivalu.

Parade-Ad-01

Když průvod skončil, mantinely byly už postaveny tak, aby lidé pokojně odcházeli určitými koridory a neblokovali dopravu. Přemýšlela jsem, v čem tkví radost této slavnosti, tohoto festivalu. Jistě velkou zásluhu na tom má slunce, vyhřáté ulice, vlídné počasí města. Ale jen v tom to není. Je to v lidech. Je to v jejich způsobu života. Podmínkou je jistě: dát lidem práci, dobře jim za ni zaplatit a nechat je svobodně dýchat. Kdyby to nebylo tak daleko, sedla bych na letadlo třeba se stanem a rozletěla se nadýchat té jedinečné neopakovatelné atmosféry, uložit si ji jako lék do srdce a třeba přespat ve stanu v parku u Central Station.

Parade-Ad-02

Byla jsem v Sydney půl roku a za celou tu dobu jsem se tam nesetkala s nevraživostí nebo neochotou. Zní to až neuvěřitelně. Když tam procházíte ulicemi, každý se na vás usmívá, ochotně vám ustoupí z cesty, pomůže, aniž ho o to požádáte, a když předbíháte ve frontě u Ferry, každý vás ochotně pustí, ustoupí, abyste se mohli prodrat dál. Takže se v duchu zastydíte a nikam se nehrnete. Opakuji, ta slušnost a spokojenost je v lidech. A toto vše, ta mentalita lidí se odráží ve způsobu života a nakonec i v tanečním skvělém průvodu.

Parade-Ad-03

A tady u nás doma se člověk zamýšlí, čím to je, že lidem chybí radost. U nás se lidem nikdy nežilo tak dobře jako v dnešní době. Žijeme po dlouhém období válek v míru, nemusíme stát fronty na základní potraviny a běžné spotřebiče, můžeme svobodně cestovat bez výjezdních doložek a směšného přídělu valut, nejsme nuceni odebírat předepsaný tisk, podstupovat politická školení, obchody jsou plné zboží, na příděl auta se roky nečeká, a přesto jsou u nás lidé stále nespokojeni. Není v nich radost. Nedovedou spontánně jásat a radovat se třeba z průvodu městem. Nedovedou být k sobě dokonce ani slušní. Někde je zakopaný pes, jak se říká.Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení
Po operaci mandlí upadl chlapec do kómatu, začalo trestní řízení

Policisté na Královéhradecku zahájili trestní stíhání tří lidí a jedné firmy, kteří údajně nesou odpovědnost za tragédii. Ta se odehrála před dvěma lety, jejímž následkem osmiletý chlapec po operaci mandlí upadl do kómatu.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.