28.11.2021 | Svátek má René


FEJETON: Jak jsem vyhrál volby

15.10.2021

Cesta k úspěchu byla nesnadná a nejedna překážka ležela na cestě. Volby se konaly, jak je v kraji zvykem, v pátek a sobotu, končily v sobotu ve dvě. Kamarádi měli přijet na návštěvu po třetí hodině, to už jsou známé první výsledky a odhady, a budeme pak společně sledovat, jak se to bude vyvíjet. Domluveno, dohodnuto, nastala první překážka. Moje žena Ljuba musela odpoledne do práce. Její důvěra v moje schopnosti hrát roli hostitele je mizivá. Nezbylo jí, než mě opustit s mým úkolem.

Vyvenčil jsem psy, dal jim nažrat a odjel jsem na nákup: oříšky paterého druhu na zobání, tři druhy sýra, aby se dal krájet na kostičky a pár flašek proseka, odpoledne bude dlouhé a nervově náročné. Vrátil jsem se s nákupem, načež se ukázalo, že jeden pes vyklopil granule z žaludku rovnou na koberec doprostřed místnosti. Začal jsem to uklízet a do toho volala žena, jak jsem pořídil. Tvrdil jsem, jak jde všechno báječně, a sledoval při tom psa, jak jde do kuchyně, tam jsem měl složený nákup. Ukončil jsem hovor, psa zahnal na pelech, nakrájel kostičky a od té doby je hlídal. Na obrazovce televizoru se zatím odvíjelo drama. Na prvním místě ANO, třicet procent… No tak potěš pánbu. Zvoní zvonek, přijeli kamarádi. Normálně psi vítají návštěvu, teď se ale nechtěli od připraveného stolu hnout. Další zvonění. Ženu psy ke dveřím, otevírám a jeden mizí.

„Marš, potvoro mizerná,“ poroučím. Návštěva to nebere na sebe. Usedáme, první láhev proseka otevřena. Volební drama pokračuje, sledujeme vývoj, psi sledují sejra. V šest večer se Ljuba vrací z práce. „Jak to jde?“ ptá se. Úkosem se podívám na postižené místo na koberci. Vanish skvrny se zbavíš zafungoval a vlhká skvrna zmizela. „Dotahujeme,“ hlásí kamarád. Brzy na to volá dcera Anička, Spolu překonalo ANO. Veliké pohnutí, povykování, otevírá se další láhev proseka. Garina, to je ten pes, co se podepsal na koberci, hodlá využít nestřeženého okamžiku. „Chudák pejsek,“ všímá si toho žena. „Tak jí dej trochu sejra, ať má taky radost.“ „To nejde,“ odpovídám a musím s pravdou ven. Volby vrcholí, už je sečteno víc než osmadevadesát procent hlasů. Pirstan a Spolu mají sto osm křesel. Flek na koberci už není vůbec vidět. Kamarádům chutnají mnou zakoupené oříšky a sejra se mi podařilo uhájit.

Když to všechno podtrhnu a sečtu, myslím, si, že z mého hlediska ty volby líp dopadnout snad ani nemohly.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus

Neff.czAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.