30.4.2024 | Svátek má Blahoslav


DOBA: O falešných osvoboditelích

16.6.2023

Umění je vzpoura proti konformismu, kultury proti společnosti, říkají filozofové. Naproti tomu populisté využívají konformní stereotypy a podsouvají lidem, že jejich pohodlné výklady a vidění světa jsou správná. Ti nejúspěšnější sebe stylizují do archetypálních vzorů a prohlašují se za osvoboditele.

Zřetelně je to vidět na Vladimíru Putinovi, který se zhlédl v Petru I. Velikém či Kateřině II. Veliké, nebo dokonce ve Vladimíru I. - ten žil na zlomu prvního tisíciletí. Ti všichni rozšířili impérium a vytvořili představu, že jejich moc lze odvozovat od velikosti, loajality a množství, tedy od kolektivního vědomí. Západ stavěl svou moc na vyspělých technologiích, tvůrčím myšlení a vysokých výkonech, tedy na individuálním vědomí. Jen proto je možné, že dnešní mladá generace Rusů oslavuje válku, smrt a Putina, jak o tom píše ruský historik Ian Garner v knize Generace Z: V srdci ruské fašistické mládeže. Putin svou expanzivní politikou a harašením atomovými zbraněmi pro ně ztělesňuje obraz muže, který jim vrací bývalou velikost. Proto je Putin pro Rusy osvoboditel, který se přestal přizpůsobovat dekadentnímu myšlení naší civilizace, a pro nás agresor.

A z podobných důvodů je úspěšný v Maďarsku Viktor Orbán, jehož strana FIDESZ ovládla prakticky všechna média, která vzbudila v Maďarech vzpomínku na Velké Uhry a v Orbánovi vidí osvoboditele: Podle místní propagandy vyhnal v roce 1989 Rusy on a nikdo jiný. A dnes se zase vzepřel Evropské unii a osvobozuje je od ní. To vyhovuje většině Maďarů, jak říká jejich dokumentarista János Zolcer, protože si namlouvají, že za komunismu bylo líp. Nemuseli tolik pracovat a nebyly tak velké sociální rozdíly.

Stejné výhrady jsem slyšel na Slovensku, kde mi dva taxikáři tvrdili, že socialismus byl zlatý. A jak stvrzuje sociolog Martin Bútora, to lze logicky zdůvodnit, protože životní úroveň Slovenska se po roce 1948, na rozdíl od Čech a Moravy, velmi výrazně zvyšovala, aniž byly od nich vyžadovány stále větší a větší výkony, jako je tomu dnes. Alarmující závěry přinesl poslední průzkum veřejného mínění think-tanku Globsec. Podle zveřejněné zprávy si většina slovenských obyvatel myslí, že za válku na Ukrajině může buď NATO, nebo napadená země sama. A že dodávky zbraní na Ukrajinu provokují Rusko a přibližují jejich zemi k válce. Třetina dotázaných Slováků by podpořila vystoupení země z NATO. A právě s těmito čísly pracuje Robert Fico, který slibuje, že osvobodí Slováky od války, tedy podpory Ukrajiny, i z výkonnostní i třídní společnosti a připojil ji k velké říši, i když podle světového indexu štěstí je dnes Slovensko na 29 místě a Rusko na 74.

Odhalení falše takových osvoboditelů má ale, jak víme, po frenetickém prvotním souhlasu vždy zpoždění.

Psáno pro ČRo Plus.