Pondělí 22. července 2024, svátek má Magdaléna
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

BEJVALO: RVHP a my

diskuse (67)

Při vzpomínání na časy minulé kamsi zapadla nebožka Rada vzájemné hospodářské pomoci, ačkoli se zasloužila o mnohé. Byl to vynález Sovětského svazu adresovaný všem státům takřečeného socialistického tábora, s tím, že hlavní prospěch měl mít právě Sovětský svaz. Co bylo míněno onou vzájemnou hospodářskou pomocí, o tom vypovídá historka se Zdeňkem Nejedlým. Když byl náš akademik upozorněn, že mezi technicky vyspělým Československem a poměrně zaostalým Mongolskem je přeci jenom rozdíl, soudruh profesor odpověděl: „Nevadí, počkáme na ně.“

Abychom tedy naopak nepředbíhali, skončil u nás – jeden příklad za všechny - například veleúspěšný vývoj fotoaparátu Flexaret, kdežto jsme mohli rozvíjet hutní výrobu kolejnic z ruské rudy. Plzeňská Škodovka směla i nadále vyrábět a dodávat náhradní díly cukrovarům, elektrárnám a dalším strojům, které pro ně kdysi vyrobila, bodejť ne, když většinou platily tvrdou měnou, jenom se světově proslulá západočeská firma teď k jejich úžasu jmenovala Závody V. I. Lenina.

V jedné z našich největších nábytkářských továren jsem se ptal mladého inženýra, který mne provázel, kdy konečně přestanou s výrobou těch pitomých ložnic s toaletními stolečky, které už stejně nikdo nechce. Vysvětlil mi, že zásluhou Rady vzájemné hospodářské pomoci mají zákazníka na dlouho. „To už bude maturovat moje pravnučka a pořád se ještě nedostane tahle ložnice na každého z pořadníku v Sovětském svazu.“ Pak jsem se dozvěděl, že vývojové pracoviště zrušili už loni v listopadu, jelikož není co a proč vyvíjet.

Ale zpět k RVHP. Její systematici v Moskvě usoudili, že významný satelit Ukrajina, všeobecně známá obilnice a vůbec kraj především zemědělský, by se měla před ostatními podruhy blýsknout nějakým produktem strojírenským. Kupodivu ne nějakým strojem zemědělským, tak moudří ti moskevští systematici zase nebyli, takže: ostatní státy v RVHP okamžitě přestanou vyrábět velocipédy, protože celý východní blok zaplaví robustní, poněkud pravda humpolácké, ale přesto kolo značky Ukrajina. U nás se ho zmocnila lidová pitvořivost sloganem

Chceš-li zkusit co je dřina,
kup si kolo Ukrajina.

Organizaci textilního průmyslu po sovětském vzoru jsem pochopil v Loaně Rožnov. Sympatický ředitel uspořádal pro Technický týdeník malou výstavu v zasedačce, měl jsem si ji prohlédnout. A užasl jsem. Na stolech bylo rozloženo oblékání pro nejmenší, ale jaké! V úžasných barvách, třeba každá nohavice v jiné barvě, všechno to bylo veselé, šťastně veselé. Kde si to mohu koupit, ptal jsem se a dozvěděl, že nikde.

„Jednou za rok nás navštíví dvě soudružky z generality obchodu s textilem. Ukážeme jim tyhle vzorky, moc se jim líbí, ale pak řeknou, že oblečení pro miminka obvykle kupují babičky a ty si přejí bleděmodré, růžové nebo bílé. Tak tyhle radostné vzorky smeteme ze stolu a ty dvě odbornice objednají pro celou republiku a na celý příští rok dupačky bleděmodré, růžové a bílé.“

Kdo navštívil Sovětský svaz jako turista, obchodník, novinář, student nebo vědec, měl před návratem domů problém se sháněním dárků pro své blízké. Pomineme-li vodku, zaručené byly vlastně jen dalekohledy. Ty ovšem připomínaly výrobky společnosti Carl Zeiss do té míry, že je nikdo za sovětské nepokládal. Z čehož je zřejmé, že celá Rada vzájemné hospodářské pomoci zas nějaké velké zázraky nepřinesla. Ale vzhledem ke škodám, které způsobila, by neměla být úplně zapomenuta.

Ivo Fencl
22. 7. 2024

K pumovému atentátu došlo 20. července 1944. Skončila by válka dřív, kdyby Hitler taky přišel o pár...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Lukáš Kovanda
22. 7. 2024

Škody způsobené největším IT výpadkem v historii se teprve sčítají, některé ještě budou nabíhat....

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Radek Šebesta
22. 7. 2024

Tu správnou totalitu jsem nezažil. Rozum jsem začal brát na začátku sedmdesátek, spolu se začátkem...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Benjamin Kuras
20. 7. 2024

Žalobcem je list New York Times, a o odmítnutí poskytnout ke zveřejnění korespondence s šéfem...

kurl Lenka Kuřilová, lyst Tereza Lysá
22. 7. 2024

Vlnu veder ukončila studená fronta, která přechází od západu. Do Česka dorazily bouřky, první z...

jic Jiří Čihák, vp Vojtěch Povejšil
22. 7. 2024

Pokud se fotbalisté Sparty dostanou přes irský Shamrock Rovers do třetího předkola Ligy mistrů,...

Lidovky.cz, ČTK
22. 7. 2024

V kauze rozdělování sportovních dotací pražského magistrátu žádá státní zástupce pro exministra...

mls Markéta Lankašová
22. 7. 2024

Stále v nejistotě zůstávají podle šéfa školských odborů kuchařky, školníci či uklízečky na českých...

kh Kateřina Havlická
22. 7. 2024

Poté, co jednaosmdesátiletý americký prezident Joe Biden vzdal boj o své znovuzvolení, dosáhl jeho...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz