UDÁLOSTI: Vyhazov napůl
Otázka není ovšem jen, zda paní Vesecká vyletí (pravděpodobně ano), ale taky, kam dopadne. Ministr Pospíšil dal najevo, že kdyby dostal od pražského vrchního státního zástupce návrh, aby paní Veseckou jmenoval krajskou státní zástupkyní v Hradci Králové (odtud do své nynější funkce odešla, místo je formálně neobsazeno, fakticky její práci vykonává pověřená zástupkyně), uvažoval by o tom. Zase na 99,8%? Pražský vrchní státní zástupce je k tomu ovšem méně než odhodlán a více než neochoten.
V občanskoprávním sporu předtím soud rozhodl, že nejvyšší státní zástupkyně je justiční mafiánka. Podle mého laického názoru je označení mafiánka v občanskoprávní rovině urážka. Soud rozhodl, že se určitá část občanů (soudci a státní zástupci) smějí navzájem beztrestně označovat za mafiány. Podle mého laického názoru je po zjištění, že někoho lze označit za mafiána, nutné převést spor do trestně právní roviny. Pokud k tomu nejsou žádné věcné důvody, vede rozhodnutí soudu pouze k rozkvětu sprosťáctví v naší společnosti, sprosťáctvím už tak dost zatížené.
Nechci se zastávat paní Vesecké v tom, jakým způsobem se zapletla do kauzy Čunek. Kauza Čunek byl možná zčásti nechtěný, ale v každém případě úspěšný pokus zpolitizovat činnost „orgánů činných v trestním řízení“. Místo věcného pojednání problému (můj soukromý názor je, že by přivodilo velké problémy oběma zúčastněným stranám) se odehrála divoká politická bitva, která mocně přispěla k vratkosti a posléze pádu Topolánkovy vlády. To ale vůbec neznamená, že by bylo slušné zacházet s dr. Veseckou jako s pumlíčem. Tak se v civilizované evropské společnosti s dámou nejedná. I když jí soud potvrdil čestný titul „justiční mafiánka“.
Lidovky.cz 4. října 2010
Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.