7.12.2023 | Svátek má Ambrož, Benjamin


UDÁLOSTI: Jak vlastně dopadla akce „reorganizace Policie ČR“?

5.8.2016

Člověk by mohl mít určité pochybnosti o tom, zda pokus o emancipaci ČSSD z pevného Babišova objetí (objímá ji pevně pod krkem) nekončí nějakým shnilým kompromisem, jak je to u nás v takovýhle krajních situacích odedávna zvykem. Zdá se však, že věc je pořád otevřená (tj. pořád je jakási naděje, že shnilý kompromis není ještě se vším všudy upečen). Mám pro to jenom jednu indicii, totiž nezvládnutou hysterii, která zachvátila komentátory Aktuálně.cz Fendrycha a Leschtinu v okamžiku, kdy už bylo jasné, že spuštění nového policejního útvaru se nepodaří zabránit. Cituji namátkou ze dvou nejvýraznějších textů (Jiří Leschtina, 28. 6. t.r.,Martin Fendrych, 1. 8. t.r.):

„Zběsilou ztečí ČSSD ovládla policii“, „nejutajenější a nejarogantnější reorganizace policie v její novodobé historii“, „partyzánský převrat“ ministra Chovance a policejního prezidenta Tuhého, jejich „zběsilé dobrodružství“. „Superútvar? Supermalér. Šlachta vypuzen, ÚOOZ zlikvidován.“ „Šlachta, ten neposlušný, pro politiky nebezpečný, protože neovladatelný, skončil mimo policii.“ „Lidé v novém útvaru dostanou přidáno. S vysokou pravděpodobností za menší nasazení a větší poddajnost k nadřízeným.“ „Odešlo šest lidí... Detektivové mají hypotéky, strach o práci. Zůstanou a dají si pohov.“ Smyslem superútvaru není „s velmi vysokou pravděpodobností razantní tah proti závažné kriminalitě, nýbrž kontrola policie.“

Jedinou relevantní informací těchto neslušných spekulací je, že autoři těch textů ztrácejí sebeovládání. Vzhledem k tomu, že komentátoři serveru se spolu s Babišem a jeho impériem podílejí na tažení proti Policii ČR a ČSSD a jsou v těch věcech přinejmenším stejně aktivní jako Babišovi „hlídací psi“ z Lidových novin, lze předpokládat, že k tomu mají své důvody a že ještě není vše ztraceno. Vybudování prokurátorského státu s podporou zkrocené policie zatím trochu vázne. Ostatně (už jsem to napsal), prokurátorský stát an sich stejně není v čisté podobě představitelný – někdo silný a mocný ho bude politicky řídit. Hádejte kdo to bude? Snad pan Leschtina nebo pan Fendrych? Dovolte, abych se zasmál.

Ostatně, pan Leschtina připomíná, že všechno je přece jen pořád ještě otevřené: „Pavel Zeman... přichází s jasnými požadavky. „Jde o to, že legislativně zakotvíme to, co by mělo předcházet každému ustanovení vyšetřovacího týmu. Měl by být sestaven podle představ dozorového státního zástupce. V praxi by tedy měl policejní šéf zvednout telefon a říct, viděl bych to na tyto a tyto lidi, budou vám vyhovovat?“, popsal ... své představy pro MF Dnes. Nejde ale jen o to, aby dozorující zástupci měli plně pod kontrolou obsazení vyšetřovacích týmů. Zeman také požaduje, aby vedoucí jednotlivých oddělení mohli po dohodě s dozorujícím státním zástupcem rozhodnout o utajení informací před svými nadřízenými, včetně šéfů protikorupčních útvarů i vedení Národní centrály proti organizovanému zločinu. Žádný z těchto požadavků ale není včleněn do předpisů rozjíždějící se národní centrály. Má se o nich mluvit až někdy v říjnu na společné schůzce vedení policie a státních zástupců.“

Požadavky pana Zemana jsou zjevně nehorázné, znamenaly by, že celé úseky nové centrály by se dostaly pod kontrolu státních zástupců (jistě ne všech, někteří jsou si asi rovnější) a celý nový policejní útvar jako takový by se změnil v čirou potěmkiniádu. Takže na podzim, po krajských volbách, které mohou sociální demokracií dosti otřást (to, že by udržela své dosavadní superdominantní postavení v krajích, je jen těžko představitelné), se uvidí.

4. srpna 2016; psáno pro Svobodné fórum

Další události komentovány na www.bohumildolezal.cz
Publikováno s laskavým svolením autora.