5.12.2020 | Svátek má Jitka


ŠUMAVA: Drobil snad přinese změnu

2.10.2010

Při nedávné návštěvě ministra životního prostředí Pavla Drobila v Národním parku Šumava (NPŠ) bylo konstatováno vážné poškození lesnatého krajinného rázu Šumavy a nejen obyvatelům a návštěvníkům tohoto - kdysi velmi malebného - území byla přislíbena náprava.

Je třeba říci, že na nebezpečí přemnožení kůrovce a fatální ohrožení lesů, které by měly být rovněž předmětem ochrany přírody, byla Správa NPŠ a orgány ministerstva životního prostředí (MŽP), včetně bývalých ministrů, dlouhodobě upozorňovány nejen například lesníky, lesnickými vědci, ale také obyvateli, zainteresovanými obecními a krajskými úřady.

Celá situace na Šumavě signalizuje naprosté odborné selhání orgánů ochrany přírody v důsledku politické a sporné ideologické orientace bývalých ministrů Ambrozka a Bursíka. Jak scestná může být ideologie „nezasahování“ pro dosažení přirozeného vývoje lesa, lze ukázat například také na rozhodnutí v bezzásahových zónách neregulovat početnost zvěře, a to za situace absence jejich přirozených predátorů a zejména vlků. Nadpočetnost zvěře vede k takovému postižení listnatých dřevin a jedle okusem semenáčů, že o přirozeném vývoji lesa nelze vůbec spekulovat.

Expertní hejtmanské komise formulovaly celou řadu nezbytných opatření k utlumení gradace kůrovců. V prvé řadě požadovaly ustanovení „krizového managementu“, když z předchozích zkušeností bylo známo, že Správa NPŠ nebyla schopna (nechtěla?) utlumení kůrovcové gradace účinně řešit. Za prioritní se dále považovalo zrušit zavedené „managementové režimy“ (12 typů) a změnit do té doby zavedený komplikovaný systém rozhodování o způsobech ochrany. To se týkalo například používání nákladně vyvíjených, ale neúčinných metod hubení pomocí biopreparátů. Dále bylo doporučeno zjednodušit zonaci a jednoznačně vymezit zóny bezzásahové, s porosty již uhynulými nebo natolik postiženými, že jejich záchrana nepřichází v úvahu. Na ostatním území kůrovce bezodkladně hubit klasickým a účinným způsobem. Bohužel závěrečná jednání expertních komisí v loňském roce jak zástupci Správy NPŠ, tak MŽP ignorovali, čímž dali nepokrytě najevo, že setrvávají na dosavadní ideologické platformě, ponechat kůrovce „přirozenému vývoji“. Jsem přesvědčen, že se situace s příchodem ministra Drobila změní.

LN, 30.9.2010

Autor je senátor jižní části ŠumavyAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.