23.9.2019 | Svátek má Berta


STUDENTSKÉ VOLBY: Výsledky Gymnázia Jeronýmova v Liberci

30.4.2010

Navzdory duchu normalizace

Myšlenka naprosto běžná v zemích Evropské unie podnítit zájem studentů o věci veřejné prostřednictvím studentských voleb se proměnila zásluhou sociálnědemokratického středočeského hejtmana Davida Ratha v demonstraci metod tak typických pro období před rokem 1989.

Řada škol a jejich ředitelů (nejen ve středních Čechách) se rozklepala po jeho výhrůžkách a stáhla svojí účast v celém projektu. Při sledování tohoto počínání na mě sáhl duch nejhlubší normalizace. Přesně tak se chovaly školy v tehdejším období, ustrašeně a předpo***ně. Velice dobře si na tu dobu osobně pamatuji. A nejen to. Před výhrůžkami Davida Ratha kapitulovala i sama paní ministryně školství Miroslava Kopicová a stáhla svoji záštitu nad konáním celé akce. A bohužel jako symbol smutného vyvrcholení demonstrace ustrašenosti se zachoval dokonce i nejuznávanější studentský vůdce z roku 1989 pan Šimon Pánek, když přistoupil na to, že výsledky studentských voleb těch zbylých nemnoha škol, kde se ředitelé nezalekli výhrůžek a studentské volby proběhly, budou zveřejněny až za více než měsíc po proběhnutí skutečných parlamentních voleb. Jako by Šimon Pánek nevěděl, že volby nespočívají jenom v samotném aktu odvolení, ale též v aktu jejich neprodleného zveřejnění ihned po uzavření volebních místností a spočítání hlasů. Bez neprodleného zveřejnění studentské volby ztratily jakýkoli smysl a v duších studentů mohly vyvolat jen opovržení z počínání těch mocnějších a dříve narozenějších.

Proč to všechno? Argumentace tím, že studentské volby jsou v rozporu se školským zákonem, je směšná a nepravdivá. To tisíckrát spíše jsou v rozporu se školským zákonem exhibice politiků na přednáškách na půdě školy. A v rozporu nejen s dobrými mravy jsou exhibice pana Ratha v čekárnách středočeských zdravotních zařízeních. Za vším byl a je strach. Strach ze studentů a jejich názorů, strach z toho, že ortel vyjádřený ve svobodné studentské volbě bude pro sociální demokraty v současné době pod současným vedením zdrcující. Výsledky na Gymnáziu Jeronýmova v Liberci potvrdily, že tento strach je oprávněný. Z 220 hlasujících studentů získali sociální demokraté jen hlasů 5 (slovy pět)! A před nimi se umístil i takový outsider parlamentních voleb (alespoň doufám) jako Dělnická strana sociální spravedlnosti se 7 hlasy. O parlament usilující zelení získali též 7 hlasů a podlehli České pirátské straně s hlasy 8. Jednoznačně triumfovali strany středopravicové až pravicové, když Věci veřejné získaly hlasů 27, ODS hlasů 34 a triumfující TOP 09 hlasů 120. Pro úplnost dodávám, že hlasy ve studentských volbách na Gymnáziu Jeronýmova v Liberci získala i Koruna Česká (4), KDU-ČSL (3), KSČM (2) a blok Jany Bobošíkové (1).

Současná ČSSD dle mého názoru ve svých pro mě nepřijatelných metodách již dávno překonala KSČM. A to, co rozehrál David Rath a jemu věrní okolo studentských voleb, mě v tom jenom utvrzuje.

jergym2

jergym1

V Chrastavě dne 29. 4. 2010

Starosta města Chrastavy a pedagog na Gymnáziu Jeronýmova LiberecMůj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.