22.3.2023 | Svátek má Leona


STUDENTSKÉ VOLBY: Výsledky Gymnázia Jeronýmova v Liberci

30.4.2010

Navzdory duchu normalizace

Myšlenka naprosto běžná v zemích Evropské unie podnítit zájem studentů o věci veřejné prostřednictvím studentských voleb se proměnila zásluhou sociálnědemokratického středočeského hejtmana Davida Ratha v demonstraci metod tak typických pro období před rokem 1989.

Řada škol a jejich ředitelů (nejen ve středních Čechách) se rozklepala po jeho výhrůžkách a stáhla svojí účast v celém projektu. Při sledování tohoto počínání na mě sáhl duch nejhlubší normalizace. Přesně tak se chovaly školy v tehdejším období, ustrašeně a předpo***ně. Velice dobře si na tu dobu osobně pamatuji. A nejen to. Před výhrůžkami Davida Ratha kapitulovala i sama paní ministryně školství Miroslava Kopicová a stáhla svoji záštitu nad konáním celé akce. A bohužel jako symbol smutného vyvrcholení demonstrace ustrašenosti se zachoval dokonce i nejuznávanější studentský vůdce z roku 1989 pan Šimon Pánek, když přistoupil na to, že výsledky studentských voleb těch zbylých nemnoha škol, kde se ředitelé nezalekli výhrůžek a studentské volby proběhly, budou zveřejněny až za více než měsíc po proběhnutí skutečných parlamentních voleb. Jako by Šimon Pánek nevěděl, že volby nespočívají jenom v samotném aktu odvolení, ale též v aktu jejich neprodleného zveřejnění ihned po uzavření volebních místností a spočítání hlasů. Bez neprodleného zveřejnění studentské volby ztratily jakýkoli smysl a v duších studentů mohly vyvolat jen opovržení z počínání těch mocnějších a dříve narozenějších.

Proč to všechno? Argumentace tím, že studentské volby jsou v rozporu se školským zákonem, je směšná a nepravdivá. To tisíckrát spíše jsou v rozporu se školským zákonem exhibice politiků na přednáškách na půdě školy. A v rozporu nejen s dobrými mravy jsou exhibice pana Ratha v čekárnách středočeských zdravotních zařízeních. Za vším byl a je strach. Strach ze studentů a jejich názorů, strach z toho, že ortel vyjádřený ve svobodné studentské volbě bude pro sociální demokraty v současné době pod současným vedením zdrcující. Výsledky na Gymnáziu Jeronýmova v Liberci potvrdily, že tento strach je oprávněný. Z 220 hlasujících studentů získali sociální demokraté jen hlasů 5 (slovy pět)! A před nimi se umístil i takový outsider parlamentních voleb (alespoň doufám) jako Dělnická strana sociální spravedlnosti se 7 hlasy. O parlament usilující zelení získali též 7 hlasů a podlehli České pirátské straně s hlasy 8. Jednoznačně triumfovali strany středopravicové až pravicové, když Věci veřejné získaly hlasů 27, ODS hlasů 34 a triumfující TOP 09 hlasů 120. Pro úplnost dodávám, že hlasy ve studentských volbách na Gymnáziu Jeronýmova v Liberci získala i Koruna Česká (4), KDU-ČSL (3), KSČM (2) a blok Jany Bobošíkové (1).

Současná ČSSD dle mého názoru ve svých pro mě nepřijatelných metodách již dávno překonala KSČM. A to, co rozehrál David Rath a jemu věrní okolo studentských voleb, mě v tom jenom utvrzuje.

jergym2

jergym1

V Chrastavě dne 29. 4. 2010

Starosta města Chrastavy a pedagog na Gymnáziu Jeronýmova Liberec