27.5.2022 | Svátek má Valdemar


POLITIKA: Šlachta útočí

23.12.2013

Tak jsem se zase dočkali premiéry. Na obrazovce naší jakoby "veřejnoprávní" televize se nám předvedli pánové Moravec, Šlachta a další policejní ředitel (proboha, kolik tam mají policejních ředitelů, sekretářek, tajemníků atd?).

Je skutečně světovým unikátem, aby v průběhu trestního řízení policie a ve spolupráci se státní (veřejnoprávní je jen jiné slovo pro státní) televizí odvysílala video ze zatýkání jedné z obžalovaných osob. Kroucení se a plkání pana Moravce, jak to velice zvažovali, zda to odvysílat a jaká u toho vlastně měli duševní muka, by bylo k popukání, kdyby to nebylo tragické.

Nechutné už je to, že to vůbec vysílají, a stálo by za to zjistit, zda se nejedná o trestný čin, ale ještě nechutnější je záměrná manipulace s diváky. To, že jde o sestřih pořízený policií a ne celý záznam, omluví oba policisté trapnou výmluvou, že celý záznam dostali poslanci. A ti prý nic neříkali. No, a mluvíme o bývalých poslancích anebo současných poslancích? To je značný rozdíl a to nějak, spoléhajíce na veřejnou paměť nedosahující dále než tak týden dozadu, páni policejní ředitelé zamlčeli. A pana Moravce to jistě, ale jistě ani nenapadlo. A myslím si, že v současné době, kdy je kolem údajné kauzy – nejprve zvané Rittig, až pak přejmenované na Nagyová - vyslýcháno anebo přímo obviněno asi tak, odhaduji, 50 až 70 osob z politického prostředí a každý, kdo se jen zmíní, že to může být také jinak, je na kusy roztrhán tiskem v čele v MFD a označen za "doposud neodhaleného mafiána a zločince". Tak si Ištvan a ÚOOZ zajistili, aby politici ze strachu "drželi hubu".

Celé to vysílání bylo od počátku ukázkou dezinformace (slovník: záměrně zkreslená informace, uvedení v omyl). Tedy něčeho, co se tváří jako informace, ale ve skutečnosti má vytvořit vylhanou realitu (o tom více např. v článku Iracionalita a dezinformace v dnešních elektronických médiích).

Začněme tím, že všichni tři pánové od počátku lhali, jak když tiskne – tedy, pardon, "nepřesně informovali". Takže u záznamu chybí základní informace, že zadržení proběhlo okolo čtvrté hodiny ranní. Ta záludná věta v následných článcích, že paní Nagyová nechtěla hned otevřít, je skutečně sprosťárna. Když vám někdo klepe ve čtyři ráno na dveře a v bytě je sama jedná ženská, jen úplná blbka by šla hned otevřít. Chybí tam výzva, že policie vstoupí do bytu za použití násilí, což je předepsaná formule. Zazněla či nezazněla tato výzva?! Pokud zazněla, jak to, že na záznamu není? Pokud nezazněla, jak to, že nezazněla?

Plácání, zda byli zakukleni dva anebo všichni (napočítal jsem na záznamu šest až devět policistů a jednu policistku), to je řeč jako rozprávka. To, že byli vůbec nějací zakuklení, je ukázkou zastrašování. Ostatně mne když několikrát zatýkala StB v letech 1970 až 1988, vždy na to stačili dva policisté. Jen jednou, když byli zvláště rozzuření, že jsme hodili psací stroj Vladimíra Škutiny do Vltavy a oni ho nemohli najít, si pro mne přišli do zaměstnání tři, jeden obyčejný estébák a dva "zasahovači" se samopaly. Udělali to ve dne a ne v noci, ačkoliv byli komando StB. V dalších případech mne buď sebrali na ulici, anebo pozvali písemně na výslech. A ani když mne vezli do Ruzyně, nenasadili mi pouta (to se naše policie asi naučila z těch připitomělých amerických televizních detektivek) a už vůbec ne "medvěda", což udělali paní Nagyové a, jak jsem se díval, dělají to kdekomu.

Nevím, zda se změnily předpisy při zadržení a zatýkání, sám s tím mám dlouholeté zkušenosti, ale již někdy od roku 1964 jsem se s tím nesetkal, abych nemohl telefonicky informovat nějakou spřízněnou osobu. Ostatně, jak vidím v televizi, to zajišťují zločincům i drsní policisté v USA. My máme ještě nějaké drsnější předpisy? To se u nás teď dělá tak, že někomu z rodiny zavolá policista, jak to nabízeli paní Nagyové na záznamu?

To chování mi připomíná jeden starý vojenský vtip. Vojáku Novákovi zemře otec. I zavolá si velitel poručíka a nařídí mu, aby to Novákovi nějak rozumně oznámil. A soudruh poručík nařídí nástup roty a pak zavelí: "Vojáci, kteří mají otce, udělají krok dopředu! . Novák, kam to lezete?!?" Takže takhle asi vypadá myšlení pracovníků od velitele Šlachty. Možná, nevím, zda je i uzákoněné.

Václav Moravec předstíral tvrdou kritiku obou policistů, ale ve skutečnosti s nimi hrál společně takovou "oblbovanou" na diváky. A ti mu to podle ohlasů na internetu žerou i s navijákem. Pánové hráli známou mediální hru "Budeme předstírat, že mluvíme o jedné věci, a budeme mluvit o jiné". Takže pan Šlachta neustále hrál rozhořčeného, jak jej pomlouvají "bývalí politici" a jak nikdo nechodil po žádných postelích a nekopali do polštářů (správně bylo do kabelek paní Nagyové, které prý rozzuřovaly přítomné policistky doběla) a jako důkaz uváděli promítnutý propagační klip. Jenže, chodit po postelích v kanadách se mělo při prohlídce bytu, to byl ale jiný děj, jiná doba a pravděpodobně ji vykonávali i jiní lidé. Mimochodem, asi by bylo dobré, kdyby si pan Šlachta přečetl něco z historie. Když zatýkali mého otce v roce 1950, tak jsme, jak si matně pamatuji, dlouho nesměli na záchod. No když pak soudili soudruzi své vlastní estébáky v letech 1957 až 1964, bylo to posuzováno jako zneužití pravomoci veřejného činitele. Doporučuji si naklikat na internetu jméno Doubek.

Na opatrné otázky, jak to bude s vyšetřováním těch údajně hlavních zločinců, Rittiga a Janouška, neměli policejní funkcionáři žádnou odpověď. K dotazu Václava Moravce o dalších a dalších obviněných opět zazněly jen výmluvy. A to asi neměl ani odvahu se zeptat, kde jsou ty kilogramy zlata a stamiliony, které policie zabavila a po kterých se v policejních informacích od té doby slehla zem.

Kauza Nagyová se rozrůstá jako chobotnice. Policejní chobotnice. Nejprve byli zatčeni, obviněni a uvrženi do vazby Jana Nagyová, Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř, a obvinění padlo také na Ondreje Páleníka, Romana Bočka, Milana Kovandu a Lubomíra Poula.

Dále jde o Petra Nečase, Ivo Rittiga, Romana Janouška (ti však nebyli dodnes ani obviněni). Pokračuje tzv. třetí větev - Libor Grygárek, dále Tomáš Hrdlička, Jiří Toman. Také byly zahájeny úkony v policejní opatření proti advokátovi Tomáši Jindrovi.

V souvislosti s údajnými trestnými činy spojenými s Rittigem byli obviněni a jsou vyslýcháni pražští politici na Magistrátu, celkem 15 osob, včetně bývalého primátora Svobody. Podle politiků jde o účelovou kriminalizaci pražských politiků, jak řekla místopředsedkyně TOP Helena Langšádlová: "Rada, která se pokoušela napravit rozsáhlé korupční chování svých předchůdců, je kriminalizována, zatímco původci korupčního jednání se zdají být nenapadnutelní."

Co je nejvýznamnější, takto byla prakticky zlikvidována zásahy policie jak vláda ČR, tak vedení magistrátu Prahy, tedy dva z nejdůležitějších politických orgánů. A všichni tito lidé jsou možná navždy vyřazeni z politiky. Což se ovšem jistě líbí jiným politikům, kteří tak mají možnost obsadit "volná" místa.

Co říci závěrem? Na internetu se objevila toto stručné shrnutí: "Všechny noviny a televize velice ochotně skočily po kostičce pohozené jim Šlachtou: po záznamu zadržení Nagyové. O tom se bude psát a mluvit ještě nejmíň týden. Duo Šlachta&Ištvan si mne ruce, na původ zajištěných stamilionů a desítek kilogramů zlata se jich zas nějakou dobu nikdo ptát nebude a na kmotry, údajně to pravou příčinu prokurátorsko-policejního převratu, už vůbec ne. Policie s prokuraturou provedly monstrakci, Ištvan se skamarádil se Zemanem, existence vrchních státních zastupitelství (která chtěla Nečasova vláda zrušit jako přebytečná) je zachráněna, všichni jsou spokojeni. Až se zase někdo začne zbytečně vyptávat, jistě nám Šlachta na ukonejšení pustí nějakou další pohádku. Třeba o tom, jak si v klidu dali s Nečasem kafe na Úřadu vlády."

Ovšem stále neznáme další informace, např. jak se při nočním zahájení "Akce Nagyová" dostalo ozbrojené komando policie až do kanceláře ministerského předsedy, jak to, že nezasáhla ochranka předsedy vlády, jak to, že nikdo z dalších politiků, kterým se Nečas pokoušel dovolat, v tu chvíli údajně nebral telefon...

A jak to vypadá, pány Rittiga a Janouška, údajné hlavní postavy korupční mafie údajně prorostlé až do vlády, policie a státní zástupci vůbec neobžalují.

Policie politicky zlikvidovala v kauze ProMoPro ministra obrany Vondru, v kauze Gripeny ministryni Parkanovou a další a další kauzy narůstají a - jak "nenápadně" sdělil pan Šlachta - bude to pokračovat. I když při dotazu, jak dopadne kauza Rath, se silně ošíval a zdálo se, že je mimořádně nejistý. Ať to dopadne tak či onak, než se vše vyšetří, změní se celá politické scéna… z podnětu policie. Ten podtitulek na obrazovce OMV, jestli je ČR policejním státem, by měl lépe znít: "Stane se ČR státem, kde bude vládnout policie a státní zástupci?"

A nakonec nezbývá než si položit tu základní otázku všech otázek: Komu to slouží?! A máme policii a Šlachtovi věřit? Udělejme to jako staří Římané. Řiďme s zásadou "Fide, sed cui fidas, vide - Důvěřuj, ale dívej se komu."Prodej bytu 2+1 56 m
Prodej bytu 2+1 56 m

Bratří Čapků, Valašské Meziříčí - Krásno nad Bečvou, okres Vsetín
2 800 000 Kč