20.1.2022 | Svátek má Ilona


POLITIKA: Pekarová Adamová šlápla do porcelánu

12.1.2022

Markétu Pekarovou Adamovou mám rád, byť s ní nemusím ve všem souhlasit. Platí to i o jejím vyjádření na Facebooku týkajícím se Viktora Orbána. I k němu chovám sympatie, což opět neznamená 100procentní souhlas s jeho politikou.

Předsedkyně české dolní sněmovny jako by na chvíli zapomněla, že tuto důležitou funkci v našem systému zastává. Zkrátka: moudrý politik ne všechno, co si myslí, zveřejní. Paní Pekarová Adamová může mít tisíc a jednu výhradu k Orbánově politice – a zda můžeme spekulovat o dvojím: nakolik jde o vyjádření čistě soukromého postoje šéfky PS a do jaké míry je v souladu se zahraniční politikou Fialovy vlády -, ale nad tím vším stojí suverénní rozhodnutí maďarských voličů.

My jsme, pravda, „svého Babiše už vyhnali“, byla a je to výlučně naše věc; vyjadřovat naději, že se našim přátelům v Maďarsku podaří totéž, pokud jde o jejich premiéra, je možné v hospodě u piva či v komentářích publicistů. Vysoký ústavní činitel by měl takovému pokušení odolat, je-li (znovu opakuji) moudrý.

Tak jako mi vadil hloupý a nesmyslný výkřik vysokého státního úředníka na Twitteru „do vlastních řad“ (mluvčí prezidenta Jiřího Ovčáčka 20. 4. 2021: „Hlas pro opozici je hlas pro válku. Pamatujte si to, až půjdete k volbám.“), vadí mi (o to víc) výkřik vysoké ústavní představitelky ČR (Markéty Pekarové Adamové) „přes dvoje hranice“ adresovaný Maďarům.

Zde bych si dovolil připomenout, že v posledních volbách do maďarského parlamentu (2018) získala Orbánova partaj FIDESZ spolu s koaliční Křesťanskodemokratickou lidovou stranou 133 mandátů ze 199, o čemž se současné české koalici „3+2“ může jen zdát. Více respektu vůči rozhodnutí maďarských voličů by tedy bylo na místě.

Píše-li paní předsedkyně Pekarová Adamová, že „pro Českou republiku je důležité, aby Maďarsko v dubnových volbách zvolilo změnu“, pak je to vůči Budapešti a její současné vládě krajně neuctivé.

Poněkud to připomíná šlápnutí slona do porcelánu, byť proklamace, že „je totiž klíčové, aby Evropskou unii tvořily státy, pro jejichž vlády jsou na prvním místě demokratické principy, nikoliv prospěch jejich premiérů.“ může být v obecné rovině stokrát pravdivá, stejně jako závěr autorky facebookového příspěvku, že „jen taková EU dokáže obstát ve světě, kde nedemokratické režimy čekají na každou příležitost, jak nás rozklížit, oslabit a následně zneužít“.

Rozumím postoji Institutu Václava Klause, který v této záležitosti 10. ledna zveřejnil Stanovisko ke dni, v němž mimo jiné uvádí, že „něco takového snad mohla říkat jako šéfka okrajové politické strany, ale nemůže to vyslovit jako předsedkyně Poslanecké sněmovny“ a souhlasím s jeho výzvou vládě Petra Fialy, aby ujistila maďarskou stranu, že vyjádření Markéty Pekarové Adamové není oficiální postoj České republiky.

Současně ale musím říci i „B“: Výzva Institutu VK určená Poslanecké sněmovně, aby svoji předsedkyni z její funkce odvolala, není ničím víc než plácnutím do vody. Výzva stejně nadbytečná jako nerealistická. Což slovutní analytici v Klausově institutu bezpochyby dobře vědí.

********

Vyjádření Markéty Pekarové Adamové

Vyjádření Markéty Pekarové Adamové na jejím Facebooku 

Převzato z blogu autora s jeho svolením.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.