POLITIKA: Hledání neztraceného ...
Osobně pokládám „vyspělou politickou kulturu“ za bezobsažný levicový blábol a navrhuji jinou definici. Demokracie může fungovat tam, kde lidé mají a uvědomují si společný zájem. Demokracie funguje u akciových společností, protože drtivá většina akcionářů má společný zájem vydělat peníze. Demokracie funguje ve stranách a spolcích, protože členové mají společný zájem naplnit stanovy nebo program strany. Demokracie funguje v malých vesnicích, protože občané mají společný zájem spolu nějak přežít celý život. Demokracie zde funguje i proto, že akcionář, členové i občané mohou poměrně snadno firmu / stranu / vesnici opustit.
Politikové v Česku budou společný zájem hledat velmi obtížně. Topolánek navrhuje hledání společného zájmu v předčasných volbách. Jsou však předčasné volby schopné změnit společný zájem voličů? Co když voliči této země společný zájem nemají? Ve státě, který prostřednictvím džungle zákonů krade občanům téměř 50% jejich výdělku a těmito ukradenými penězi některé z občanů uplácí, se ani není čemu divit. Vždyť současná státní mašinérie přímo vybízí k občanskému antagonismu! O lákadlu moci poskytované politikům ani nemluvě.
Moudří ekonomové (ekonomové, nikoli sociální inženýři) nabízí jasné řešení – zmenšení moci státu. Jak však zmenšit moc státu, když se občané domnívají, že to není v jejich zájmu? Jak zmenšit stát, když socialisté slibují pravicové reformy a tzv. liberální strany komunistické výsady? V našem státě není jediná významná politická síla, která by prosazovala radikální snížení daní! Vždyť i ODS chce daně snížit jen trochu a chce jen „rádoby chytřeji“ přerozdělovat. Je vůbec výše daní problémem? Ano. Ale voliči si to neuvědomují.
Před pár měsíci jsem navrhl trochu jinou formu „zmenšení státu“. Neočekávám, že by někdo z významných politiků byť i jen uvažoval o takové možnosti. Ale co sami občané a jejich starostové? Vzdoro-starostové některých vesnic už ukázali, že odvahu mají a nepotřebné státní úředníky z území vesnice vykázali. Když už přišli na to, že jim úředník k ničemu není, tak by si možná mohli i uvědomit, že ho vlastně zbytečně platí. Někde se s likvidací daní a přerozdělování začít musí.
Jednoho dne voliči společný zájem určitě najdou. Pevně věřím, že se po zkušenostech s –ismy všeho druhu nespletou a zvolí jediný prostředek vedoucí k dlouhodobému a stabilnímu blahobytu – radikální snížení moci státu.