27.6.2022 | Svátek má Ladislav


POLICIE: Co se skrývá za odvoláním Šlachty

20.6.2016

Policejní reorganizace spojená se zrušením nezávislosti Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu vyvolala řadu silných slov především na té straně, která nezávislost Útvaru a jeho šéfa Roberta Šlachty hájila.

Hlavně tedy u Andreje Babiše, politiků hnutí ANO a novinářů, kteří se nechali postojem ministra financí ovlivnit, případně byli apriori na Šlachtově straně. Silná slova se týkala pádu vlády, přirovnání k únorovému protidemokratickému převratu, vítězství mafie nad právem a nakonec se objevila spekulace, že Šlachta něco věděl na sociální demokracii, a proto musel být odstraněn.

Takové komentáře obvykle končily výzvami, že přece není možné trpět svévoli špiček policie ani ministerstva vnitra, kteří chtějí zlikvidovat poctivého policajta, případně tvrzením, že sociální demokraté i sám ministr vnitra Milan Chovanec na takové chování doplatí při volbách, nebo také povzdechnutím, že na politický konflikt o reorganizaci policie doplatí všichni jeho účastníci.

Zdá se to být jednostranné, ale nelze se tomu příliš divit. Schopnost Babiše ovlivňovat veřejné mínění je všeobecně známá, a také je pravda, že policejní prezident ani ministr vnitra svůj krok veřejnosti nevysvětlili. Reorganizace policie je samozřejmě záležitost, která musí zůstat uvnitř resortu, protože se nikoho jiného netýká, ale nějaké vysvětlení být mohlo.

Věhlas Šlachty dosahuje i té nejmenší moravské vísky a každému musí být předem jasné, že učinit opatření, jehož součástí byl záměr policistu odsunout z významné pozice, logicky vzbudí emoce. V každém případě zůstává otevřená spekulace, že za reorganizací musí být nějaký případ s velkým P, jehož vyšetřování bylo třeba zastavit.

Slabá demokracie

Existuje ještě jiná spekulační linka, tentokrát méně příznivá k Babišovi. Šlachtův útvar se choval jako stát ve státě. Nechával odposlouchávat jiné útvary a v jednom z nich dokonce nechal provést razii. To jistě svědčí o tom, že v policii něco není v pořádku. Když si jdou policejní útvary navzájem po krku, pak je reorganizace na místě.

Ovšem i v této spekulaci je možné hledat tajemný případ, který je v pozadí. Není třeba nic vymýšlet, může to být Čapí hnízdo, zřejmý dotační podvod, který je spojován s ministrem financí Babišem. Šlachta před měsícem zasahoval právě proti útvaru, který Čapí hnízdo vyšetřoval.

A aby nebylo podivností málo, unikla zpráva, že byl při zásahu zadržen vyšetřovatel Čapího hnízda. Později se ukázalo, že byla nepravdivá. Chovancovi podle této verze nešlo o nic jiného, než zabránit podobným výstřelkům a vyšetřovatele ochránit.

Veřejnost může být manipulována k přesvědčení, že jde o politický spor, při kterém se může fandit jedné nebo druhé straně. Jenže je nutné vyvrátit, že existuje nějaký skrytý případ, který reorganizaci spustil, případně určité informace o tomto případu publikovat. Bez toho zůstaneme v nejistotě. A vlastně ani nemůžeme chtít informace o živém případu, protože jeho publikací by se znemožnilo další vyšetřování.

Kdykoli do krajských voleb a možná i po nich se může objevit onen případ s velkým P a otočit veřejnou debatu nějakým nečekaným směrem. Je to ještě demokracie, ale hodně slabá.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plusZískejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku
Získejte exkluzivní přístup k tajné soutěži a vyhrajte kolotoč nad postýlku

Připravili jsme si pro vás kolotoč nad postýlku v hodnotě 1 499 Kč, kterou nyní můžete vyhrát v naší tajné soutěži. Jak se k ní dostanete a co pro...