26.1.2022 | Svátek má Zora


GLOSA: Za rudou kamufláží hnědé jádro

14.10.2008

Na Dělnickou stranu (DS), respektive na jejího plzeňského feldvébla Václava Prokůpka nemám zrovna nejlepší vzpomínky. Proto si od ledna Dělnická strana - plakát2006 této party jaksi podvědomě všímám o něco víc než ostatních ultrapravých chumlů.

DS si při svém vzniku zvolila na rozdíl od většiny ostatních fašizujících skupin tehdy neobvyklou taktiku – tedy vykrást levici část programu, rétoriky i symbolů. A tak jeden ze symbolů DS tvoří svalnatý dělník s pichlavým pohledem a palicí hozenou přes rameno, znakem „národních dělníků“ je – podobně jako u ČSSD v roce 1989 – dobový symbol dělnického hnutí: ozubené kolo. DS hodně mluví o zájmech pracujících, používá symbolicky rudou barvu, prostě jde na to podobně jako kdysi SA v Německu za hospodářské krize třicátých let. Svou sociální kamufláží maskuje skutečnou, hnědou barvu.

V pátek 10. října mě ale úderníci z DS pěkně vyvedli z omylu. Vytapetovali totiž svými výtvory roh brněnské Soudní ulice kousek od redakce našeho listu Romano hangos / Romský hlas. Kromě tradičního ozubeného kola z letáků na kolemjdoucí vystrkuje svoje zalomené nožky šedou barvou vyvedený hákoš. Text s podpisem „Váš Tomáš Vandas, předseda Dělnické strany“ začíná nadpisem „Neonacismus“ a „Dělnická strana – za zrušení poplatků ve zdravotnictví“ a vyzývá mj. k podpoře „našeho boje o lepší společnost, bez drog, násilí, konzumu a propagace deviací“ v nadcházejících volbách. Dílo končí výzvou „Lepší být neonacistou, než se bát mluvit nahlas“.

Jeden takový exemplářík jsem si hned odnesl do svojí sbírky kuriozit. A Dělnické straně je za ten kousek papíru nutno poděkovat – teď už jsou i těm méně zasvěceným věci mnohem jasnější.

šéfredaktor Romano hangos
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.