26.9.2020 | Svátek má Andrea


GLOSA: Lidovecké hrátky s hákovým křížem

15.1.2008

Taková to byla slibná kariéra! Když se Jiří Čunek pochlapil a naložil ve Vsetíně s neplatiči podle hesla padni komu padni, vysloužil si kritiku médií a zastánců pozitivní diskriminace. Ostatní mu svorně zatleskali a poslali ho do Senátu. A právem. Každé zvýhodňování jedné skupiny oproti druhým nepřináší totiž nic jiného než hořké ovoce zášti.

Jenomže pak se nám to nějak zvrtlo. Podezření z úplatků, zneužívání sociálních dávek, podivné machinace kolem vyšetřování, odchod z vlády a nakonec zoufalá a trapná snaha se tam vrátit. To vše zpečetěno výroky, za které by se nemusel stydět ani Adolf Hitler. Tradiční romská kultura a její hodnotový systém jsou podle Čunka v rozporu s Listinou základních práv a svobod. Řešením by prý bylo oslabit rodinné vazby v romských rodinách a tak je rozbít. Lidoveckému předsedovi jaksi uniklo, že je to právě zmíněná Listina, která v demokratické společnosti zaručuje každému, že může žít, kde chce a jak uzná za vhodné, pokud přitom neporušuje zákony, práva a svobody druhých. A ty Romové rozhodně nemohou porušovat tím, že žijí v tradičních rodinných vazbách. Dají se porušovat jen konkrétními činy, popsanými v občanském, či trestním právu. Činy, za které nese odpovědnost vždy a pouze ten, který se jich dopustil. Má je objasnit nezávislá policie a potrestat nezávislá a výkonná justice. Bez ohledu na barvu pleti či charakter tradic a rodinných vazeb. Že to je právě v našem státě velký problém, za to nemohou Romové, ale právě ti, kteří píší zákony a vytvářejí či spíše nevytvářejí podmínky pro kvalitní, nestrannou a nezávislou práci represivních orgánů. Tedy i Jiří Čunek. Benevolence, s jakou jeho útok na základní pilíř demokracie a právního státu přijali jeho koaliční partneři nahání hrůzu. A kde jsou ti křiklouni, kterým tak vadilo zacházení s neplatiči ve Vsetíně? Nezbývá než doufat, že ti ostatní tentokrát netleskají a příště Jiřího Čunka pošlou úplně jinam než do Senátu.

Kdyby se totiž někdy stalo, že by „Čunkové“ získali v zákonodárných sborech většinu, měli bychom po Listině i po základních svobodách.

Praha 14.1. 2008

poslankyně Evropského parlamentu
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.