22.1.2022 | Svátek má Slavomír


VZPOMÍNKA: Kamínek do mozaiky

4.10.2019

Je to už hodně dávno. Byla hodina před půlnocí, na stanici Trans World Radio vysílající z Monte Carla začal český pořad Euroclub. V éteru se ozvala píseň Zní nad betlémem Gloria, co ten zpěv znamená?

Moderátor Ota Vožeh zahájil relaci slovy, pamatuji si to jako dnes: „Zpěváka jistě nemusím představovat. A Betlém – to jsou Vánoce.“

To bylo mé první duchovní setkání s Karlem Gottem. Ano, ta píseň je z alba Vánoce ve zlaté Praze. Dominuje mu jedna z nejkrásnějších vánoční skladeb všech dob, Adeste Fideles, kterou Karel Gott a všichni kolem něj v Týnském chrámu přednesli opravdu fantasticky. Nezapomenutelně. Ta – tehdy – gramofonová deska je cosi jako národní poklad.

Nedokážu a ani nechci slovy obsáhnout fenomén jménem Karel Gott. Když jsem se ve středu dopoledne dozvěděl o jeho skonu, vzdal jsem mu poctu z mého pohledu tím nejlepším způsobem: poslechem skladby Adeste Fideles.

Mistře, byl jste jediný a jedinečný. Díky – a sbohem ... Ve svých písních ale zůstanete mezi námi napořád.

***

Adeste fideles

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.