KLIMA: Jak moc se klimatisté pletou?
V médiích následuje jedna vědecká zpráva za druhou o tom, jak ten či onen projev počasí souvisí s globálním oteplováním. Jen občas se však objeví zpráva vysvětlující, že to není pravda.
Kvůli globálnímu oteplování, zvanému nyní změna klimatu, je podle klimatologů a aktivistů více požárů a více povodní. Tohle tvrzení již v médiích zdomácnělo. Jenže nyní informoval portál iDnes (zde) o analýze dánského statistika Bjørna Lomborga, která říká, že počet těchto jevů naopak klesá. A že za ně nemůže změna klimatu, ale lidská hloupost, nebo zloba. Jeho tvrzení mají oporu nejen ve statistických údajích, ale také ve zprávách policie.
Nezpochybňuje přitom samotnou změnu klimatu, jen vysvětluje, že s požáry a povodněmi je to jinak, než klimatologové a většina médií tvrdí. Ba nezpochybňuje ani to, že za tyto jevy může člověk. Jen je způsobuje jinak, než vypouštěním oxidu uhličitého.
V případě povodní je za vyššími počty obětí a vyššími škodami prostá lidská hloupost, nikoli jejich častější výskyt. Stále víc se totiž staví v záplavových oblastech řek. Když pak dojde k povodni, jsou logicky škody vyšší a je také větší pravděpodobnost obětí. Lomborg uvádí jako příklad povodně na německé řece Ahr. Ta v letech 1804 a 1910 stoupla více, než při nynější povodni, ale stejně nezpůsobila tolik obětí, jako tomu bylo v červenci.
U požárů (minimálně) ve Středomoří pak za 70 procenty z nich je buď trestuhodná lidská nedbalost, nebo přímo žhářský úmysl. Vědec se přitom odkazuje na letošní údaje italské vlády (zde). A připomíná, že celosvětově klesá i počet požárů. Navíc i z jiných kontinentů jsou k dispozici zprávy, které „klimatickou“ verzi původu požárů minimálně nepotvrzují (o požárech loni v Austrálii zde, v Amazonii 2019 zde a ve stejném roce v Angole a Kongu zde).
Údaje a závěry Bjørna Lomborga tak do značné míry popírají zprávy hlavního proudu médií, ale i závěry čerstvě publikovaného prvního dílu Šesté hodnotící zprávy IPCC, která dává požáry přímo do souvislosti se změnou klimatu (zde). Na základě svých dat vědec odmítá alarmistická prohlášení politiků, jako to německé kancléřky Angely Merkelové, jež dala povodeň na Ahru rovnou do souvislosti se změnou klimatu. A prohlásila také, že je potřeba zvýšit úsilí v boji proti nim.
Převzato z webu iUhli.cz