21.10.2021 | Svátek má Brigita


SVĚT: Když odcházejí „nepostradatelní“

8.4.2021

Kellnerova chobotnice kořist nepustí

Některé firmy jsou až myticky spojeny se svými zakladateli. Jejich odchody proto bývají provázeny nejistotou a obavami. Kellnerova PPF je ale natolik silná, že zřejmě jen zopakuje podobný scénář jako v Apple, Microsoft či Amazon.

Když otcové-zakladatelé přestanou řídit své firmy, anebo je nadobro opustí, leccos se v nich mění. Nemusí to však znamenat, že firma bez tvůrce a inspirátora chřadne a skomírá – zejména, když je firma gigant, který s ohledem na své rozměry nemůže stát a padat s jednou personou.

Ukázalo se to v případě Applu, Microsoftu či Googlu a dá se předpokládat, že se to potvrdí také u Amazonu nebo PPF.

Bez roláku a tenisek

V Applu se po odchodu velikána technologického světa Stevea Jobse, který se před dvanácti lety stáhl z vedení kvůli rakovině slinivky, leccos změnilo. Dělaly se věci, se kterými by Jobs za svého života nesouhlasil a kterým by kladl odpor. Zvětšovaly se displeje iPhonů a přes Jobsovu nechuť ke stylusům Apple vyvinulo Apple Pencil.

Jobsův nástupce Tim Cook hledal nové příležitosti a nasměroval nakousnuté jablko k nositelné elektronice, streamovacím službám a k vlastním procesorům.

V knize Becoming Steve Jobs Cook tvrdí, že si nikdy nelámal hlavu s otázkou „co by asi na mém místě dělal Steve?“. Vzpomíná, jak Jobs na sklonku života varoval, aby se Apple po jeho odchodu neohlížel zpátky jako studio Disney po smrti svého zakladatele.

Jobsův černý rolák, modré levisky a tenisky svého času patřily k Applu skoro jako nakousnuté jablko. Vše je pryč, ale Apple si přesto drží inovačního ducha a vykazuje úctyhodný růst. V prvním letošním čtvrtletí poprvé v tržbách překonal hranici 100 miliard dolarů.

Ti, co hrají monopoly

Neupadne ani Amazon, gigant ve světě e-shopů, který se rozlezl do cloudů, logistiky, hardwaru, umělé inteligence, automobilového průmyslu, robotiky, a kdovíčeho ještě. A to ani poté, co se koncem roku z místa generálního ředitele odporoučí Jeff Bezos. Zakladatel Amazonu dal najevo, že se spokojí s funkcí předsedy představenstva.

Bezos, který se vrátil na trůn nejbohatšího člověka planety, si teď bude moci dopřát víc startrekovských snů o orbitálních stanicích a věnovat se své Blue Origin vyvíjející techniku pro lety do vesmíru. V rozhovorech často upozorňuje, jak je důležité experimentovat.

„Společnosti, které nedokážou strávit neúspěch a přestanou experimentovat, jsou odsouzeny k zániku,“ řekl v televizi CNN. A tak se rozhodl předat řízení Amazonu šéfovi Web Services Andymu Jassymu, pod kterým vyrostl Amazon v největšího hráče na trhu s cloudovými službami. Jassy bude hrát hlavní roli také ve vyjednávání s antimonopolními úřady, které mají na Amazon políčeno doma v Americe i u nás v Evropě.

Ty už ostatně zaměstnávají i Sundara Pichaie, šéfa Googlu i jeho mateřské společnosti Alphabet. Pichai v jejich čele před více než dvěma roky vystřídal otce-zakladatele Googlu Larryho Pagea a Sergeje Brina, kteří se vzdali všech výkonných funkcí. Korporace však dál prosperuje.

Obdobně z vlastního rozhodnutí odcházel ze své firmy další „monopolista“ – Bill Gates. Microsoft opouštěl krok za krokem od roku 2000. Společnost se nezhroutila, pořád patří mezi čtyři nejhodnotnější firmy světa.

Nabízí se „kacířská“ myšlenka, zda některé z těchto odchodů dokonce firmám neprospěly (v Bezosově případě neprospějí) a zda se na ně nedá vztáhnout výrok Tomáše Bati: „Touha být nepostradatelným je pákou pokroku. Touha zůstat nepostradatelným je jeho brzdou.“

Chobotnice kořist nepustí

To Petr Kellner odešel jinak než zmínění otcové-zakladatelé. Náhle, ze dne na den. Ani to však neznamená, že PPF upadne do bezvládí a chaosu.

Jeho zakladatel vložil do trezoru obálku s testamentem, ve které je nepochybně popsáno bod po bodu, jak zajistit správu podniků pro případ, že nebude schopen skupinu řídit. A jak naložit s téměř 99 procenty akcií, které vlastnil.

PPF je chobotnice, která ovládá mnoho oborů od finančních služeb přes telekomunikace, strojírenství, biotechnologie až po média. Její chapadla sahají do 24 států na třech kontinentech. Takový byznys se nenechává bez pojistek, bez toho, aby bylo jasné, jak předávat pravomoci, jak postupovat při převodu bohatství a jak zajistit, aby predátorští manažeři neroztrhali firmu na kusy.

Skupina, kterou teď vede její dlouholetý manažer a menšinový akcionář Ladislav Bartoníček, si pospíšila s ujištěním, že „PPF bude pokračovat ve svých investičních projektech v souladu s plány a vizemi Petra Kellnera“. Dá se třeba předpokládat, že skupina dokončí převzetí Monety a dostane do portfolia silnou banku.

Ne vše ale v PPF bude tak lehké jako za Kellnera. Některý byznys je založen na osobních vztazích. Chybět budou určité kontakty v politice. Kellner dokázal hýbat s politiky, navázal dobré vztahy s někdejším ministrem financí Ivanem Kočárníkem, což mu patrně umožnilo životní obchod – nákup České pojišťovny, i strategická partnerství s Václavem Klausem a Milošem Zemanem. Pro domácí a západní trhy nemusí být vztahy s politiky klíčové, ale v Číně nebo Rusku mohou rozhodovat.

Bez autoritativního a dravého vlastníka zvyklého podstupovat rizika a skupovat firmy se může zpomalit expanze skupiny. Propad PPF a její výprodej se však nedá očekávat. Chobotnice svou kořist zpravidla nepouští.

Převzato z magazínu Finmag.cz se souhlasem redakce
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.