Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

JÁDRO: Energetická soběstačnost bude jen příjemným bonusem

diskuse (124)

Dějí se věci v té české energetice. Místopředseda vlády a ministr vnitra Vít Rakušan v sokolovské hospodě sdělí, že na zestátnění ČEZ vláda pracuje. Musí to pak dementovat jeho šéf Petr Fiala s tím, že to bylo tak jako protikrizové, krize už odezněla, takže nebude nic.

Válčí se jen na Ukrajině a na Blízkém východě, Jemenci ucpali Rudé moře a americký prezident Joe Biden prosazuje zákaz exportu LNG ze Spojených států amerických. Který dezolát by čekal nějakou další energetickou krizi? Ostatně, kdyby něco, stát má plynovod Net4Gaz, kterým nic neteče, a skoro 280 benzínek.

Den po Rakušanovi vláda vyřadí ze soutěže jednoho ze tří uchazečů o zakázku na dostavbu jaderného bloku v Dukovanech, americkou společnost Westinghouse.

Tou informací se celkem obšírně zabýval mj. server Seznam Zprávy. Tiskový mluvčí ČEZ Ladislav Kříž rozhodnutí vlády v článku zdůvodnil tím, že Westinghouse nesplnil podmínky tendru, jeho nabídka na jeden blok v Dukovanech nebyla závazná. Vláda se sice podle svého vyjádření už bude obracet jen na zbylé dva uchazeče, francouzskou EDF a jihokorejskou KHNP. Avšak podle Kříže Westinghouse v tendru zůstává a pokud předloží závaznou nabídku, bude vyhodnocena.

Akorát že vláda už se s ním bavit nebude. Na zbylé dva uchazeče se obrátila s novým požadavkem, aby předložili závaznou nabídku na další tři jaderné elektrárny, tedy místo jedné celkem na čtyři. To je ale dost jiný obchod. Obchod, pro který nemá vláda finanční krytí ani potřebná územní rozhodnutí. Generální ředitel ČEZ Daniel Beneš říká, že jeden reaktor postavit může, na čtyři nemá a nebude mít peníze. Evropská unie říká, že energetika je výlučně v kompetenci členský států, ale její financování musí schválit Evropská komise. A česká vláda říká, že jednoho účastníka vyřadila, aby následně vypsala v podstatě nový tendr.

„Pokud Westinghouse nepodal závaznou nabídku, tak jde o nesplnění podmínek tendru a nic jiného dělat nezbývá,“ říká bývalý šéf ČEZ a bývalý vládní zmocněnec pro jádro Jaroslav Míl, pro Seznam Zprávy. „Je to krok, který vnáší do celého procesu prvek nestability, posouvá termíny a snižuje věrohodnost celého procesu,“ dodal ke snaze vlády a ČEZ korigovat pravidla v průběhu hry a požadovat po uchazečích víc reaktorů místo jednoho, na který byl celý tendr doposud stavěn. Problém mimo jiné vidí i v tom, že uchazeči se po celou dobu připravovali na jeden konkrétní blok v jedné konkrétní lokalitě a že těžko půjde narychlo rozšířené nabídky brát jako opravdu konečné, dokud nebudou rozpracovány do stejného detailu.

Některé zprávy naznačují, že to Westinghouse až tak nemrzí. „Analytici uvádějí, že důvodem k laxnějšímu přístupu firmy mohla být skutečnost, že Američané mají v Evropě jasnou jadernou prioritu, a sice konkrétní projekty v Polsku. Ty jim dávají z hlediska velikosti trhu komerční smysl. Podle vyjádření kabinetu i společnosti ČEZ probíhala komunikace ohledně tendru již téměř pět let, nicméně Westinghouse nedodržel klíčové požadavky výběrového řízení,“ píše např. portál iDnes.

Skutečně, zatímco v Česku se vede diskuse o stavbě dalších jaderných reaktorů od roku zhruba 2011, pět let firmy připravovaly nabídky, jejich předložení se loni ještě o měsíc prodloužilo a teď znovu za dva měsíce mají za úkol (do 15. dubna) předložit nabídky nové, Polsko na tendr nesázelo, vláda jednala přímo s výrobci, a už má podepsány dva kontrakty na dvě jaderné elektrárny.

Jestli je trošku pravdy na tom, že přístup Westinghousu byl laxní a že to firma nebrala až tak vážně, vkrádá se podezření, že přistoupila na systém veřejných zakázek pro veřejnou správu v Česku, kdy se přihlásí formálně více dodavatelů, ale předem domluvených, kdo jako vyhraje, a pak… Ne, nechme toho! Svět hospodářství nehodlá na svém těle testovat pravdivost tvrzení, že Westinghouse zaměstnává více právníků než inženýrů.

Svět hospodářství důvěřuje zprávám Westinghousu, že jeho projekt AP1000 je technologicky nejpokročilejší a průmyslově ověřený a že zapojení českých subdodavatelů do kontraktu bude masívní, už byla podepsána memoranda se stovkami tuzemských firem (všemi třemi uchazeči). Což nebylo podmínkou v tendru, ale „bude přihlédnuto…“ (taky dobrý, slibem neurazíš).

Jistě není jednoduché po 23 letech znovu nastoupit do jaderné energetiky. Všechna čest, že se o to nynější vláda pokouší, a dejme bodík i opozici, která rozšíření tendru z jednoho na 4 bloky podpořila. Ale jestli to takhle půjde dál, budeme jen s napětím (220 V) sledovat, zda se podaří Polsku včas postavit alespoň ty dva ze 6 plánovaných bloků a Slovensku dokončit čtvrtý blok Mochovců. Abychom měli elektřinu odkud dovážet. Neboť, jak napsal na síti X premiér Petr Fiala: „…chci, aby energie byla pro všechny občany dostupná a za přijatelnou cenu. To, že se tímto krokem přiblížíme k energetické soběstačnosti, je pak příjemným bonusem.“

To že je ta národní energetická koncepce? No nazdar!

Poskytl server Svět hospodářství

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Dva kandidáty do nové Evropské komise, muže a ženu, oficiálně požaduje od členských států Evropské...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Před semifinálovými duely to vypadalo nadějně, nakonec si o titul z domácího turnaje okruhu WTA v...

lind Linda Svobodová, kop Josef Kopecký
25. 7. 2024

Ve věku 83 let zemřel bývalý ministr hospodářství Karel Dyba. Resort vedl v letech 1992 až 1996 ve...

Jana Fuksová
25. 7. 2024

Radní ve Vsetíně minulý týden rozhodli o plošném zákazu mobilních telefonů ve všech šesti...

Martin Shabu
25. 7. 2024

Brutální síla, jindy akrobacie. Ale hlavně rychlost. To jsou přednosti, které používají lupiči při...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz