4.12.2023 | Svátek má Barbora


EKONOMIKA: Před čím vlastně varoval guvernér ČNB

25.3.2022

Pokud věští experti nebo analytici astronomickou inflaci a k tomu v jedné větě doplní, že očekávají nulový hospodářský růst, pak si tím zpravidla vykoledují pověst panikářů, se kterými se nikdo rozumný nebaví. Takovými výroky totiž probouzejí k životu strašidlo stagflace, tedy ekonomického vývoje, při kterém celá společnost nezadržitelně chudne.

Pokud ovšem něco takového řekne guvernér národní banky, pak prostě člověka zamrazí v zátylku, vyschne mu v ústech, prostě si uvědomí, že situace je opravdu vážná. Neměl by ovšem nad výrokem tak vysoko postaveného experta mávnout rukou, ale spíše se zajímat, co tím vlastně chtěl dotyčný guvernér říci.

Jak známo, guvernérem varujícím před těžkými časy je Jiří Rusnok, který v nedělní debatě České televize opravdu prohlásil, že inflace dosáhne 13 nebo 14 procent a že se ekonomický růst koncem roku přiblíží k nule.

Tím řekl, že se meziroční růst cen nezastaví na 11 procentech z února. K dosavadním příčinám inflace, kterými jsou důsledky vládního rozhazování v časech covidu a potíže s dodávkami surovin a dílů pro průmyslovou výrobu, se přidává válečná inflace, která opět zdraží energie a další suroviny. Ekonomové v únoru s válkou na Ukrajině nepočítali, proto cenový růst v březnu a dalších měsících dál zrychlí.

Nulový růst ekonomiky koncem roku ovšem velkou novinkou není. Lednová prognóza centrální banky počítala s tím, že v posledním čtvrtletí poroste ekonomika nejvýš o dvě procenta, a guvernér tedy předpověď posunul jen o trochu dolů.

Guvernér v televizní debatě připomínal, že situace je vážná, rozhodně však nebyla řeč o ekonomické katastrofě. Nemluvil ani o tom, že se bude opakovat scénář z minulé krize, jejíž křivka kopírovala dvojité W. Po prvním ekonomickém poklesu a následujícím oživení se tehdy recese vrátila a dopady druhé vlny byly nepříjemné zvlášť pro obyvatelstvo. Guvernér Rusnok ovšem scénář v podobě dvojitého W pro současnou krizi nepředstavil.

Zřejmě není čas se děsit, že dál porostou ceny ropy, protože někteří producenti zvýšili těžbu. Podniky mají rezervy a totéž platí pro středostavovské domácnosti – konkrétně třináctiprocentní inflace jim ve skutečnosti vezme navýšení čistých mezd z minulého roku. Společností však může otřást, že se začnou otevírat příjmové nůžky třeba s tím důsledkem, že rodiny z nižších příjmových skupin nebudou mít na uhrazení cen energií, anebo se budou muset omezit na jídle.

Odpovědností České národní banky není otázka příjmů a vůbec sociální situace domácností. Teď se však zdá, že guvernér varoval před dopadem krize právě do této oblasti.

Autor je reportér serveru Seznam Zprávy

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus