20.10.2020 | Svátek má Vendelín


EKONOMIKA: Potřebujeme slunce i uran

13.12.2005

Odhadnout energetickou budoucnost České republiky není tak velký problém, jak by se mohlo zdát. Není třeba hlubokých analýz ani odborných poradců, stačí jen umět uvažovat a počítat. Tak tedy: Spotřeba elektřiny neustále stoupá, a byť jí ještě dnes máme dostatek, tento polštář se vyčerpává. Řada uhelných bloků v severních Čechách dosluhuje, což jenom potvrzuje - výstavbě nových elektráren se nevyhneme.

Jakých? V podstatě existují jen dvě varianty. Prolomit územní ekologické limity těžby uhlí, modernizovat stávající a stavět nové uhelné elektrárny a časem v zájmu vyváženosti postavit minimálně jeden nový jaderný blok. Anebo se limity neprolomí, uhelná energetika bude modernizovat a budovat trochu méně; pak můžeme očekávat větší rozvoj jaderné energetiky. Jako doplňkové budou hrát svou roli samozřejmě i obnovitelné zdroje. Uplatní se však spíše na lokální úrovni a šanci promluvit zásadně do velké energetiky sotvakdy budou mít. Pokud si snad někdo ještě před nedávnem myslel, že nás spasí zemní plyn, dnešní vývoj cen a zejména hrozba závislosti na dovozu naznačuje, že i tyto zdroje budou zřejmě také jenom doplňkové. Situace je vážná, nikoli však kritická, troufám si říci shodně s hrdinou jednoho filmu. Stačí jen uvažovat a počítat - a hlavně se oprostit od ideologie samospasitelnosti. Pokud ji ve svých začátcích reprezentovala jaderná energetika, dnes pochodeň pevně třímají tzv. ekologisté. Tehdy i nyní to je špatně. Potřebujeme totiž vyvážený energetický mix odpovídající našim podmínkám přírodním i finančním, který dnes znamená: uhlí, atom, voda a další obnovitelné zdroje.

Může se mi to nelíbit, mohu proti tomu protestovat - a to je asi všechno, co se s tím dá dělat. Spolehneme-li se na jeden jediný druh, ocitneme se nejspíš pod skleníkovou duchnou anebo v obklíčení větrníků. V obou případech pak poměrně rychle bez dostatku elektřiny, na který jsme zvyklí.

Máme ještě v živé paměti, jaké problémy postihly Rakousko, když před dvěma lety Evropu zasáhlo suché léto. Tamní energetika je postavena, díky alpským řekám, na vodních elektrárnách a nedostatek dešťů způsobil téměř energetický kolaps. Do tíživé situace se dostalo minulou zimu i Německo, které se svými 16 tisíci megawatty ve větrných elektrárnách pocítilo nedostatek elektřiny při silných mrazech a nedostatku větru. Podobným problémem jako nevyváženost struktury zdrojů je energetická nesoběstačnost státu. O tom, že závislost na dovozech elektřiny je cestou do pekel, ví své například Itálie, která za to zaplatila výpadkem, jenž na několik hodin připravil o elektřinu desítky milionů obyvatel. Stačil jen výpadek páteřní linky mezi Itálií a Švýcarskem a země, která dováží téměř třetinu své elektřiny, se ocitla na pokraji katastrofy. Své zkušenosti s přerušováním dodávek elektřiny mají obyvatelé Kalifornie, která je závislá na dovozech z ostatních států. Podobně nezodpovědných zemí bychom našli na světě mnoho.

Místo krásných slov o nádherných obnovitelných zdrojích, které však v našich podmínkách zajistí sotva šest procent spotřeby elektřiny, budu realista. Naneštěstí není a zřejmě nikdy nebude jeden dokonalý všeobjímající zdroj energie. Otázka totiž nestojí „buď, anebo“. Je zásadním omylem ekologistů tvrdit, že vítr, voda, slunce, tepelná čerpadla a další a další nahradí uhlí nebo uran, když potřebujeme všechny.

Autor je členem výboru České nukleární společnostiMáte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva
Máte doma vybíravého pejska? Problémem může být kvalita krmiva

Brit ke své řadě granulí bez obilovin pro malá plemena uvedl na trh i novou řadu kapsiček Brit Care Mini. Ty jsou obohaceny o prebiotika pro dobré...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.