2.3.2021 | Svátek má Anežka


EKONOMIKA: Naše pivo se dočkalo

1.11.2008

České pivo je na seznamu chráněných značek

Evropská komise zapsala konečně v minulých dnech České pivo na seznam chráněných zeměpisných označení původu, a tak si náš zlatavý mok vydobyl silnější ochranu na evropském trhu.

Kritéria pro používání označení České pivo jsou však přísná. Budou je moci mít na svých etiketách jen nápoje vařené v České republice s objemovým procentem alkoholu mezi 2,6 - 6 procent.

Toto rozhodnutí padlo v Bruselu již v první polovině letošního ledna, označení České pivo bylo totiž uveřejněno v Úředním věstníku EU s návrhem na registraci na chráněné zeměpisné označení. Evropská komise tak i v tomto případě potvrdila zájem na udržení regionální různorodosti a ochraně tradičních výrobků jedinečné kvality a výjimečné chuti.

České pivo je nejen podle jeho konzumentů, ale i podle pivovarnických expertů i úředníků Evropské komise unikátní. Historický vývoj českého pivovarnictví, používané odrůdy ječmene a chmele, metody práce českých sládků a zjevně i nedostupnost investic na modernizace pivovarů v období komunismu způsobily, že chuť českého piva je jiná než chuť jiných evropských piv.

Je několik podmínek, které musí pivo splňovat, aby získalo označení české pivo. Jedna z nich je, že musí být vyrobeno na území České republiky. Dále musí být vyrobeno z přesně určených surovin, s převahou domácích. Musí být vyrobeno tradičním výrobním postupem, a hlavně musí odpovídat smyslově i laboratorně podmínkám, které jsou pro ně stanoveny. Během půlroční lhůty od zveřejnění návrhu na registraci nikdo nepodal námitky a Evropská komise tedy české pivo zapsala v minulých dnech na seznam chráněných zeměpisných označení a chráněných označení původu.

O možnost zápisu do registru usilovala Česká republika přes tři roky. Žádost o registraci podali čeští pivovarníci krátce po našem přistoupení k Evropské unii v roce 2004 a nutno dodat, že dokladování výjimečnosti, originality technologických procesů a regionálních specifik nebylo jednoduché. Jako poslanec Evropského parlamentu jsem se snažil ze své pozice napomoci dovést tento, i když dlouhodobý proces uznání značky, ke zdárnému konci. Což se nakonec podařilo!

Zveřejněním v Úředním věstníku a konečném zapsání na seznam chráněných zeměpisných označení původu byla tato dlouhá a náročná vyjednávání úspěšně završena. Věřím, že teď již nebude nic bránit tomu, aby se České pivo stalo součástí evropského kulturního a obchodního bohatství stejně tak jako již registrované pivo budějovické či bavorské.

říjen 2008

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ODSAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.