20.2.2020 | Svátek má Oldřich


EKOLOGIE: Luxus jménem H2O

10.8.2017

Časy zalévání zahrádek pitnou vodou pomalu končí

Slovo dotace má špatný zvuk. Pojí se s ním pokřivení trhu, neférovost, v podstatě korupce v tom nejobecnějším smyslu. Ale to neznamená, že každá dotace je zločin. Jde o to, zda vydávané peníze přinesou vposledku úsporu, nebo jen roztočí kolotoč. Dotace má smysl tam, kde pohne lidi k něčemu, co by sami od sebe neudělali, i když vědí, že je to užitečné. Patří sem zateplování domů, výměna kotlů nebo program Dešťovka.

Jde o ideologii, či o praktické kroky? Kdyby někdo říkal, že domy se izolují a odpadní voda využívá proto, aby nárůst průměrné globální teploty do roku 2100 nepřekročil 2 °C, můžete s ním klidně vyběhnout. Vždyť to je politický kalkul, na který hledí s podezřením sami přírodovědci. Ale padne-li argument odrážející normální lidský rozum, něco na tom asi bude. „Proč Skotové uřezávají kočkám ocasy? Přece aby nevyvrzaly tolik tepla, když se protahují dveřmi,“ říká stařičký vtip. Právě proto i stát dotuje zateplování domů. A podobně je tomu i s vodou a programem Dešťovka.

Téměř z každého kohoutku v Česku teče voda nejen pitná, ale i pitelná, chutná. V tom vyrostly celé generace, hlavně ve městech. Proto ten stav působí jako samozřejmost či nárokový automatismus. Že je to ve skutečnosti luxus, poznáte až v zahraničí. Třeba když jste v Egyptě v hotelu švýcarského řetězce. Vše funguje, všude se píše Swiss Hospitality, leč v koupelně visí upozornění, že voda z kohoutku není k pití, ba ani k čištění zubů. V Paříži voda pitná je, ale ochutnáte-li tu z kohoutku, naše lahoda to není. Až po této zkušenosti vám dojde český luxus. Že v Praze teče voda až překvapivě dobrá. Že jsme si zvykli tou překvapivě dobrou vodou zalévat zahrádky, mýt auta či splachovat záchody. A že kdybychom v tom pokračovali dál, voda by sice úplně nedošla, ale byla by stále dražší.

Tak může i Pražák od malička zvyklý na vodovod pochopit jádro problému a venkovský pohled na něj. Pitná voda je cenná surovina. Tak cenná, že himálajský Bhútán ji vyváží do Indie. My nejsme v situaci, že bychom museli dovážet vodu z rakouských alpských řek, ale potřeba šetřit vodou už nám dochází – přinejmenším na účtech. Toto vše je v pozadí programu Dešťovka. Kdyby stát hospodaření se srážkovou a odpadní vodou nedotoval, dříve či později by musel dotovat zásobování venkova pitnou vodou. Jak dlouho by přežila vláda, která by nechala voliče bez vody?

LN, 8.8.2017Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.