28.5.2022 | Svátek má Vilém


Zemák de luxe čili Babišák

28.12.2021

Nebožtík Šlouf kdysi vymyslel pro Miloše Zemana předvolební propagační autobus Zemák. Andrej Babiš udělal luxusnější akvizici, koupil si obytňák Babišák a hodlá jím objíždět republiku. Od února započne turné, bez ohledu na to, zdali pak cesty zúročí pro eventuální kandidaturu na úřad prezidenta, anebo zda prostě bude udržovat oheň pod kotlem.

Což určitě bude. Méně nápadný krok je rozhodnutí ustavit stínovou vládu. Tu za jeho premiérování opoblok neměl a byla to chyba, protože by se přirozenou cestou vyprofilovali kompetentní lidé a nemohlo by se stát takové frapantní faux pas, že půl roku před předsednictvím EU ministři nedovedou mluvit jinak než česky.

To je ovšem minulost, opoblok se díky volbám stal Pětkou. Fungující opozice v čele s Babišem objíždějícím voliče se stane hlídacím psem vlády. Žabomyší boje a vnitřní rozmíšky budou okamžitě trestány. To slibuje pozitivní, dalo by se říci tříbíci vliv. Ten by se ale mohl projevit i ve směru na ANO. Dokud to byla vedoucí vládní strana, byl tu její šéf, pak najatí odborníci, kteří obvykle ve straně ani nebyli, a pak houf poslanců, kteří zasedli do parlamentu proto, že Babiš přitáhl dostatečný počet voličů k urnám. 

Mohli bychom se tedy dočkat stavu, kdy by bylo možno souvisle odpovědět na otázku, co to ANO je a jaký má cíl a jaké prostředky chce k dosažení cíle použít. Určité vodítko naznačil sám Babiš v pondělním rozhovoru pro Lidovky (zde). Inzeruje v něm připravenost hájit zájmy voličů KSČM a ČSSD. Jak si to vyložit? Obě jmenované strany se posledně nedostaly do sněmovny proto, že jim Babiš vyluxoval hlasy, to je známá věc. Když teď vztáhl nad zbývajícími příznivci obou levicových stran ruce, je to pokus jim zabránit v parlamentním zmrtvýchvstání. Je na odbornících z oblasti politologie, zdali je to rozumné počínání.

Třebaže Babiš má podporu plus mínus třetiny voličstva, pořád je to jen třetina. K vládnutí je třeba nadpoloviční většina a té se dá u nás dosáhnout jen metodou koalice. Je tedy třeba mít spojence.

Babiš může objížděním republiky v Babišáku získat příznivce a stínová vláda pozornost a voliče, spojence ale nikoli. A zde je zřejmě ten bludný kořen, který Babiš za stávajících okolností nedokáže překročit.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!