Vydírání s odkladem
Jde totiž o odvod DPH. Vyrobím zboží, dejme tomu židli. Ta normálně stojí, dejme tomu, tisíc korun. Máme 20% DPH, tudíž je třeba cenu zvednout na 1200 korun. Já se z nějakých důvodů rozhodnu, že lidem se zelenými čepicemi na hlavě budu tu židli prodávat za stovku. Jak je to s DPH?
Daň z přidané hodnoty je nepřímá daň, a ty se odváděly už ve středověku v té či oné podobě. Je definována zákonem. Jsou vůbec benefity, kvůli kterým chtějí odboráři ochromit stát, v souladu se zákonem? Není to ohrožení hospodářské soutěže?
Ona je ta odpověď celkem zřejmá. Není, ale záleží na okolnostech. Pokud jsem zaměstnavatel a nakoupím židle po 1000 Kč za kus a odvedu DPH ve výši 200 Kč, pak si mohu s těmi židlemi dělat co chci. Třeba je rozdat zaměstnancům jako benefit. Jenže smysl té stávky spočívá v tom, že já, kdo ty židle koupil, mám odvádět ne 200 Kč za cenu židle, ale 20 Kč za jakousi mnou stanovenou benefiční cenu. Nezákonnost by asi byla očividná všude, jenom ne v českém Blbákově. Tento nesmysl si soudruzi budou ve čtvrtek vynucovat, pokud udýchaný parlament nezvedne ruce vzhůru aby, nedejbože, nás nepostihla stávka.
K věci by se měli vyjádřit právníci. Nechme stranou morálnost ohrožování chodu státu ve prospěch benefitů. Podstatné je, zdali se lidé, kteří tuhle akci rozpoutali, nedopouštějí trestného činu. Nebo opravdu mohou, dejme tomu, lidé z elektráren vypnout v celém státě proud jen proto, že jim někdo sáhl na vánoční kolekce?