5.10.2022 | Svátek má Eliška


Vít Rakušan a Stalinův pomník

11.8.2022

Co má proboha ministr vnitra Vít Rakušan společného se Stalinovým pomníkem? Mnoho ne, v podstatě nic. Jen jedno. 6. listopadu 1962 přišli pyrotechnici, aby Stalinův pomník odstřelili. Rána to byla náramná, ale Stalin přežil. I tu druhou, třetí. Pátou. Desátou. Trvalo to několik týdnů, než se sokl uvolnil. Měl devět životů jako kočka, ten Stalinův pomník. A Vít Rakušan.

Poslední odstřel: Na přelomu června a července ustavil ministr vnitra Rakušan nového šéfa civilní rozvědky Petra Mlejnka. A s kým udržoval kontakty tento nynější šéfšpion? S Michalem Redlem, tím Redlem z aféry Dozimetr, úředně nesvéprávným komplicem nejtěžšího gangstera z dějin našeho zločinu Radovanem Krejčířem. „Na tom je šokující, že o Mlejnkových kontaktech s Redlem věděl, ale přesto ho navrhl vládě ke jmenování. Tohle se věrohodným způsobem vysvětlit nedá. Kontakty nemohly být “pracovní”, je-li Redl nesvéprávný, komentoval to Miroslav Kalousek.

Celá věc je otevřená. Co znamená „mít kontakty“? Potkali se na refýži v metru, anebo spolu jezdili na dovolenou? Nesvéprávný an Redl doposud proslul svou schopností dosazovat schopné lidi na významná místa.

Srovnání se Stalinovým pomníkem se znovu vtírá na mysl. A bude hůř.

Na sociálních sítích se šíří cosi jako pogromistická atmosféra ve stylu „vyhrňme si rukávy a s chutí na Babišův nejbližší mítink“. Ano, podobné výjevy zažíval Jiří Paroubek právě tak jako Miloš Zeman. Co bude dělat policie?

Široce komentován je komentář konzervativního politologa Petra Druláka, který přinášíme na jiném místě našeho serveru. Autor zde odsuzuje postoj liberálních elit vůči policii, pozastavuje se nad výrokem Miroslava Kalouska (on je generátor výroků) o „odpudivé lůze“. Lůza nelůza, podstata je jinde: o pořádek na veřejných shromážděních se nesmí ve svobodném státě starat tajná policie. Policejní prezident Martin Vondrášek jejich přítomnost při nedávných incidentech obhajoval, že mají za úkol pozorovat situaci. Tady ovšem nešlo o pozorování, ale o zásah. Petr Drulák ho ve svém komentáři obhajuje. Uniká mu ale jeden podstatný moment: podle zveřejněných fotografických a videových dokumentů zmínění tajní fakticky vystupovali jako ochranka Andreje Babiše a to je absolutně nepřípustné.

Tolik tedy k tomu, co bylo. Co bude dál nevím. Jen to je jisté, že Rakušanovi jde o jeho existenci v úřadě – a když padne, co bude se STANem?

Aston Ondřej Neff