3.10.2023 | Svátek má Bohumil


Úvaha nad jedním billboardem

31.8.2023

Ze zakázaných billboardů se na nás zubí Alexandr Vondra a jeho europoslanecká kolegyně Veronika Vrecionová. Sdělují nám velkým písmem, že jsou oba pro Evropu (aby ne), ale „bez nesmyslů‟. Co s tím? Jsem taky pro Evropu bez nesmyslů. Kdybych se nechal vyfotit a koupil si flek na zakázaném billboardu (jako se to dělalo: TATÍNKU, VŠECHNO NEJLEPŠÍ K NAROZENINÁM) a svou touhu po Evropě bez nesmyslů (za daného stavu věcí nesplnitelné přání), co by to bylo?

Asi známka toho, že jsem definitivně zešílel. Co se týče paní Vrecionové a pana Vondry, zde nejde o symptom šílenství, nýbrž toho, čemu věda říká vyčůranost. Jde o první výkop do propagace před volbami do Evropského parlamentu, které se v Evropě budou konat ve dnech 6. až 9. června 2024. Oba už členy EP jsou za ODS a jistě by ve funkci chtěli zůstat, o tom by nic. Pikantní ovšem je, že ODS je údem trojkoalice zvané Spolu, a tři partneři, ODS, TOP09 a lidovci, se zatím nerozhodli, zda půjdou do voleb spolu nebo separátně.

Tedy, rozhodovat se musí ODS. Lidovcům s jejich dvěma procenty preferencí nic jiného nezbývá a Topka na tom není o mnoho líp. Není divu, že billboard vyvolal v trojspolku pozdvižení. Veřejně se hněval europoslanec Tomáš Zdechovský, velmi agilní politik – a hojný přispěvatel i do Neviditelného psa. Pozastavil se nad tím i Václav Klaus – ona dvojice na billboardu nezmínila ani Spolu, ale ani ODS.

Kolem eurovoleb začíná být živo. STAN vyfoukl Topce Danuši Nerudovou… a divné myšlénky honí se občanovi hlavou. Jak tak za obzorem hřmí, tentokrát eurovolby budou skutečně o politice a o názorech a postojích. Kandidátka, kde vedle sebe bude Niedermayer a Vondra je absurdní: dovedete si představit tyhle dva vedle sebe na billboardu? Kdežto s Nerudovou by se mohl Niedermayer popadnout za ruku a společně pak upevňovat Evropu s nesmysly: nebyla by nakonec sestava STAN a Topka logická? Pak by nezbylo než aby se ODS spojili s lidovci…

Kdepak, je mnoho důvodů, proč to tak nedopadne. Svoji kampaň v pozadí rozehrává i Andrej Babiš a ten svým střelivem nešetří už teď. Variant je mnoho, společná kandidátka Spolu se zdá nejhloupější. Což jí dává značnou naději, že se bude realizovat.

Aston Ondřej Neff