15.11.2019 | Svátek má Leopold


Úloha jednoho člověka

22.10.2019

Zvrat v jednání o brexitu vyvolává údiv – skutečně je kupodivu, jak mnoho záleží na vůli jednoho člověka, v daném případě předsedy Dolní komory britského parlamentu Johna Bercowa. Ten už v minulosti budil pozornost – sympatizující pozornost – svým osobitým stylem řízení debaty. Tentokrát však vstupuje na scénu rozhodnutím, které budí podiv. 

Zamezil totiž hlasování o poslední verzi dohody s Unií, přičemž on sám je zjevný stoupenec remain strany, tedy stoupenec setrvání v Unii. Novelizovaná dohoda posvěcená posledním summitem Unie stanoví zvláštní celní režim pro Severní Irsko, a obchází tedy irskou pojistku, která v parlamentu vyvolala tolik nevole.

Situace zůstává nadále tak nejistá, že se dá předpovídat výsledek podle házení mince. Idea opakovaného referenda je pochybená – tím se devalvuje sám princip referenda. Ovšem sám princip referenda se devalvoval už hlasováním o brexitu, jelikož se hlasovalo o něčem, o čem tehdy neměl nikdo ponětí, a nemá ho dodnes: ani brexitáři, ani remainisté netuší, jak situaci rozumně řešit.

Toto vše je už dlouho známé, dodat můžeme jen to, že je věru pozoruhodné, jak mnoho záleží na jedné jediné figuře ve složitém soustrojí britského parlamentarismu.

Úspěch BIS

Bezpečnostní informační služba oznámila, že rozbila ruskou agenturní síť, financovanou z ruské ambasády.

K tomu se dá říci jen jedno: Koudelka, Koudelka, takhle se toho generála od Hradu nikdy nedočkáš! Už se těším na produkci bezpečnostních analytiků Parlamentních listů, kteří nám vysvětlí, že žádná agenturní síť nebyla, a tudíž ruská ambasáda nemohla nic, ale vůbec nic financovat.

Aston Ondřej Neff


TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou
TAMARA KLUSOVÁ: Porodní domy jsou pro mě zlatou střední cestou

Tamara Klusová – zpěvačka, autorka knížky, manželka oblíbeného muzikanta, ale hlavně trojnásobná maminka. Jaké bylo její vlastní dětství, kde dobíjí baterky a jaké porody se svými dětmi prožila? To se dozvíte v našem rozhovoru.


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.