28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


Rozhněvaní astronomové

21.9.2021

Česká astronomická společnost v pondělí informovala o svém víkendovém sjezdu. Diskutovalo se na něm i o nekontrolovaném nástupu satelitních megakonstelací. Lidsky řečeno jde o to, že prostor kolem Země je čím dál víc zapráskán satelity všeho druhu. Přibývá satelitů a přibývá zemí schopných satelity vypustit. 

Některé objekty jsou funkční, jiné nefunkční, hovoří se o kosmickém smetí. Blízký vesmír na sebe bere roli světového oceánu, do něhož se valí doslova miliony tun odpadu. Astronomové upozorňují na systém Starlink, v konečné fázi má umístit na oběžné dráhy dvanáct tisíc satelitů. A to je jen jedna firma. Pohled na noční oblohu se mění, astronomické pozorování je ztížené, perspektivně snad i znemožněné. To vše se děje za situace, kdy lidstvo procitá z lhostejnosti o životní prostředí. Astronomové burcují, že i blízký vesmír je životní prostředí.

Těžko se dá čekat, že rezoluce sjezdu společnosti českých astronomů ten trend obrátí. Zde mi nezbývá než sehrát roli ďáblova advokáta: štvou mě aktivisti šplhající po komínech a přilepující se k vozovce… ale v tomto případě mě mrzí, že se nelze přilepit k raketě anebo… vylézt na něco? Jako Baron Prášil po hrachu až na Měsíc? O přilepených aktivistech by se referovalo v médiích, kdežto astronomové nikoho nebaví...

Napadá mě absurdní vize, že nakonec bude těch satelitů a kosmického smetí tolik, že to vytvoří permanentní mrak kolem Země a ten bude odrážet sluneční svit a začne se ochlazovat a nastane nová doba ledová.

Aston Ondřej Neff


Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler
Děti zabalené do merina. Redakce testovala oblečení Crawler

Redakce se pustila do testování oblečení od značky Crawler, která vše šije ručně a z merino vlny. Zajímají vás názory našich maminek?


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.