20.1.2021 | Svátek má Ilona


Quo vadis, Polsko

13.7.2020

Podle odhadů založených na exit polls, tedy na průzkumu mezi voliči odcházejícími od uren, zvítězil v polských prezidentských volbách těsnou většinou Andrzej Duda nad svým soupeřem, liberálním kandidátem Rafalem Trzaskowskim. Titulek by pasoval na situaci, i kdyby to bylo opačně, i kdyby vítězství se zdálo na opačné straně. 

V Polsku totiž je příkop mezi oponentními tábory tak silný, že ohrožuje podstatu demokratického režimu. Ten je založen na tom, že občané mají svobodnou volbu a že poražená strana respektuje vítězství oponenta a snaží se, aby příští volby dopadly dobře v její prospěch. To v Polsku zcela jistě neplatí a bohužel to neplatí v mnoha jiných případech. Nemusíme jít daleko, stačí zůstat doma, i tady je příkop nesmiřitelný. Zvlášť hrozivá je situace ve Spojených státech. Tam došla tak daleko, že se začíná spekulovat o možnosti občanské války.

Pokusme se o nestranný pohled a nepodléhejme trendu aktivistické žurnalistiky – té propadla, nechce se mi věřit, i agentura AP, která se jasně staví na jednu stranu polských voleb a Dudu nazývá populistou. Momentálně výsledek neznáme, známý je pouze odhad a Duda se může dočkat šeredného překvapení, když už teď slaví vítězství. Pokud tedy Duda opravdu vyhrál, jistě se posílí pozice konzervativní strany. Dobře to není, polští konzervativci tíhnou k šovinismu a katolické bigotnosti a nesnášenlivosti vůči menšinám, jmenovitě homosexuálům, a to není nic, co by měl rozumný člověk podporovat. Pokud se tedy Dudovo vítězství potvrdí, všechno toto bude zvýrazněno a upevněno. Nicméně zůstane vazba Polska na USA, Polsko tedy bude pevnou součástí obrany před Ruskem a to nelze říct o žádném jiném členu V4.

Pokud výsledky dopadnou jinak než odhady a Trzaskowski vyhraje, ústavou mu dané pravomoci mu umožní ochromit zákonodárný proces v parlamentu. To proto, že jeho veto může zlomit jen ústavní dvoutřetinová většina a tu PiS nemá. Trzaskowskiho vítězství jistě bude aktivovat extremistické proudy polského politického života, a ty nelze podceňovat. To nebudou jen tak nějací křiklouni.

Úvaha končí, podškrtnuto sečteno. Souhrnně vzato, dobré to není ani tak, ani tak. Větší stabilitu by Polsku zajistilo Dudovo vítězství. Ale snadné to Polsko mít nebude. Ze Západu se na něj přivalí bouře.

Dodatek z dopoledne
Dosavadní - takřka kompletní - sčítání potvrzuje Dudovo vítězství. Získal 51,21 procent, to věru není drtivá převaha. K tomu lze dodat obecně - jakmile je vítězství takto těsné, vítěz by si měl být vědom toho, že proti němu hlasovalo jen o maličko míň lidi než kolik jich ho podpořilo. Těsné vítězství by mělo vítěze přimět ke zdrženlivosti. Neměl by se chovat jako v dobytém městě vystaveném volnému rabování. Bohužel, tato zásada se málo kdy dodržuje a těžko se dá čekat, že Duda s odřenýma ušima přivede Polsko k harmonickému klidu.


Je to vůbec možné?

Jak tak pořád poslouchám rádio, říkali tam, že se v chystaném Zeleném údělu chystá masivní podpora vodíkové energetiky. Ta podpora by měla být zaměřena spíše průmyslovým směrem, konkrétně že by evropský ocelářský průmysl měl jet na vodík, získávaný z obnovitelných zdrojů, tedy solárů a větrníků.

Pořád doufám, že a) jsem to blbě slyšel, b) to blbě interpretoval redaktor. Nebo že je to prostě blbost, která se nějak dostala do éteru.

Ale co když je to pravda a oni opravdu chtějí hutě pohánět vodíkem získaným elektrolýzou z větrníků?

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.