5.10.2022 | Svátek má Eliška


Proč to všechno je

12.8.2022

Události kolem turné Andreje Babiše po městech a městečkách má nádech těžko pochopitelné absurdity. Především nikdo – a nejméně Babiš sám – přesně neurčil účel akce. Zkusme nejdřív právě o něm přemýšlet, jaký je účel?

Pokud by to měla být kampaň před prezidentskou volbou, jasně by ukázala hlavní Babišův problém. Štěpí společnost možná ještě víc než Miloš Zeman. Vše co se kolem turné děje naznačuje, že při prezidentské volbě by se proti Babišovi spojila široká fronta odporu, většinově podporovaná médii všeho druhu, od televize po sociální sítě. Ta fronta by se spojila, i kdyby v druhém kole proti němu stanul kdokoli.

S jednou výjimkou – Tomio Okamury. Oba by se tahali o voliče a pak by šlo o to, koho by nevoliči pokládali za menší zlo. Účast by asi byla dramaticky nízká, nicméně úvaha o menším zlu by měla rozhodující roli. Je bolestné o tom dál přemýšlet.

Jenže ani jeden, ani druhý kandidaturu neoznámili. Babiš tedy věnuje nemalou energii… pro podporu svých lidí pro nadcházející místní a doplňovací senátní volby? Vždyť je to show jednoho muže, Babiš prosazuje sebe, ujišťuje že za něho bude líp. Když potom jedna z výrazných tváří ANO Patrik Nacher má billboard, že za něho bude líp, působí to hodně komicky.

Celý ten cirkus má jen jeden čitelný účel: novináři mají o čem psát. Takže píší o hvízdotu a trumpetách a o gorilách a zaklekávání autistů. Bez toho by bylo mrtvé ticho v zakletém zámku zvaném Český republika, ve kterém vláda sní svůj sladký sen o tom, že je teplo a nikdy nepřijde zima.

Aston Ondřej Neff