23.10.2020 | Svátek má Teodor, Theodor


Příležitost pro havloida

20.1.2020

Kongres ODS přinesl drobná překvapení. Nepatřilo k nim znovuzvolení profesora Fialy do čela strany. Je mu přičítáno k dobru, že zabránil definitivnímu propadu ODS a má zásluhu na tom, že se procento po procentu strana mátoří a se střídavými úspěchy zápolí s Piráty o hrdý titul dvojky na politické scéně, přičemž jednička má takovou podporu, jako dvojka a trojka dohromady. 

První místopředsedkyně ODS Alexandra Udženija nastoupila do voleb plna radostného očekávání, jelikož neměla protikandidáta. Pak se to zvrtlo a vyletěla ze hry a místo ní se stal stranickou dvojkou šéf poslaneckého klubu Zbyněk Stanjura. To tedy bylo jedno z drobných překvapení. Na kongresu vystoupil i řeporyjský starosta Pavel Novotný. Svým proslovem ve stylu musíme se kurva vzchopit a natrhnout tomu Babišovi prdel a poslat ho do piči vnesl do jednání nový svěží vzduch. Není však jisto, že sázka na právě takovou kartu splní profesoru Fialovi jeho projekt učinit ODS vládní stranou.

Ona je otázka, co je to vládní strana. Bývaly doby, kdy byla ODS vedoucí silou ve státě. Při vší úctě se nezdá aspirace na třicetiprocentní, neřku-li čtyřicetiprocentní zisk realistická. Pod pojmem vládní strana ovšem lze chápat i stranu, která se vlády účastní jako koaliční partner. Podle dosavadních prognóz ale hegemonem zůstává ANO s Babišem v čele. Pokud ovšem je hlavním cílem ODS, řečeno v duchu Novotného projevu, odeslání Babiše k šípku, jedná se zjevně o neřešitelnou kvadraturu kruhu.

Příznivce ODS mohl potěšit vstup Alexandra Vondry na scénu. Zatím se angažoval v Bruselu a třebaže je tam spolu s Janem Zahradilem tak trochu jako ztracená varta mezi tlupou zelených paviánů, fungoval tam dobře a sympaticky. Nic si nenamlouvejme, to důležité se v dohledné době bude odehrávat právě tam. Chystá se tam demontáž průmyslové síly Evropy a vyhlídky pro naši ekonomiku jsou děsivé. Zelené tsunami, to je ten Hannibal před našimi branami, a Vondra je si toho dobře vědom. Proto by bylo dobré, kdyby se ODS stala vskutku vládní stranou, jak slibuje Fiala, a kdyby Alexandr Vondra měl prestižní místo v exekutivě. Byl by jistě lepším ministrem zahraničí než to pískle Petříček.

Za zmínku stojí, že se označil za havloida. Fanklub přátel odkazu Václava Havla jistě nemá své jádro ve špičkách ODS, takže to byla z jeho strany odvážná provokace. Jakmile to takto otevřeně řekl, těžko mohl někdo mektat, co nám sem ten havloid leze.

Ve svém projevu upozornil na to, že je třeba veřejnost zaujmout výrazným tématem. To byl postřeh jistě správný. Co je ale nejisté je to, zdali pátrání po národním ptákovi je to ideální téma, které přinese ODS třicetiprocentní zisk. Zajímavý je jeho nápad na zřízení základny amerického letectva na Ostravsku. Když mohou být takové základny kromě Německa i v Belgii, Holandsku a Itálii, proč by nemohly být v Česku. Potíž je ovšem v tom, že do těchto zemí přišli Američané jako suverénní osvoboditelé od německé nadvlády a v obecném povědomí to nadále vězí. Však také nyní Babiš ve svém výčtu historických zločinů ODS cituje i Topolánkovou podporu radaru v Brdech. Takže, shrnuto, ten nápad nepůjde realizovat zrovna hladce. Nicméně volání po nosném tématu je správné a je dobře, že na kongresu zaznělo.

Aston Ondřej Neff


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.