7.12.2021 | Svátek má Ambrož, Benjamin


Příběh kauzy Diag Human

9.6.2011

Firma Diag Human byla na začátku devadesátých let předmětem zájmu několika novinářských investigativních týmů. Pracoval jsem tehdy v jednom z nich. Věc byla očividná. Nešlo o seriózní firmu a o seriózní podnikání.

Jenže „očividnost“ je v právním státě, jak se říká, na dvě věci, pokud není vyšetřena, důkazně podložena a soudně zhodnocena. Že je něco takzvaně „jasné“, vůbec nic neznamená, dokud ono „jasné“ nevyřkne v krajním případě soud. Tehdy náš tým (a jistě i ty další měly stejnou zkušenost) narazil na neprostupnou hradbu zkorumpovaných úředníků. Odtrouobili jsme to. Nešlo jít dál. Musela by nastoupit policie se svými pravomocemi (danými zákonem), aby se dostala dál. Jenže nenastoupila, jistě k tomu byly dobré důvody.

Ministr Bojar tenkrát asi podlehl oné atmosféře, že „je to jasné“. No a protože majitelé Diag Human nejsou žádná ořezávátka, nevzdali se. Konec konců, deset miliard stojí za nějakou námahu. Deset giga za dvacet let, to je pořád víc nž mega denně. No tak, přátelé, kdo na to má?

Půvabným dokladem dlouhých prstů Diag Human má heslo „Aféra Diag Human“ v české Wikipedii. Kdyby někdo chtěl hledat doklad toho, jak je to snando zmanipulovatelný zdroj ionformací, nechť si to naťukne. Je to zábavné, ale jen pro silný žaludek.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.