24.10.2020 | Svátek má Nina


Nacismus a komunismus a Vánoce

24.12.2010

Navíc skromně připomněla, že ani v Česku a Polsku, což jsou státy prosazující za současné politické reprezentace právní srovnání nacismu a komunismu, soudy nevynesly v souladu s tímto pojetím žádné rozsudky.

Povolejme k poradě selský rozum, co nám napoví. Nacismus a komunismus jsou režimy založené na nenávisti, režimy loupící a vraždící. Jaký je mezi nimi rozdíl?

Nacismus, to byla extrémní forma německého šovinismu se socialistickým nádechem a s antisemitským akcentem, kdy nenávist je vedena proti ne-Němcům a Židům. Snadno se odsoudí, protože:

  • V Evropě jsou Němci jenom Němci a ti, co nejsou Němci, se ocitají jaksi mimo; nacisté pokládali Angličany a Švédy za skoro-Němce a Francouze byli ochotni tolerovat za určitých podmínek, ale Slovany by nahnali do pecí, jakmile by spálili Židy. Zkrátka, jen Němci byli Němci a to se mimo Německo těžko popularizuje. To je důvod číslo jedna, proč se nedá nacismus dobře propagovat. A co antisemitismus?
  • Jelikož nacisté rozvrátili židovskou komunitu v Evropě, židovství není vnímáno jako problém, a je tudíž snadné být anti-antisemitou. Genocida se nacistům povedla, rozbili strukturu, ta se v Evropě neobnovila - objevila se v Izraeli a ten se stal vítaným cílem nenávisti. Takže antisemitismus žije, ale je exportován do oblasti Blízkého východu a přestal být evropským problémem. Má háv humanismu a ochrany lidských práv. Od nacismu se odtrhl a málokdo vidí, že jde o totéž.
S komunismem je to jiné. On svoji nenávist postavil nikoli nacionálně a rasově, nýbrž podle majetku. Hoden nenávisti je ten, kdo má víc než já, to je princip. Karel Marx tomu dal profesorsky úhlednou formu, ovšem podstata je tato - kdo má víc než já, je padouch a dobře bude, až budou zbaveni majetku ti, kdo mají víc než já. Třídní nenávist je vnímána jako vcelku zdravá idea. Na ní je komunismus založen.

Tato myšlenka je nadále pokládána za ušlechtilou nebo přinejmenším legitimní a to je důvod, proč nemá šanci myšlenka ztotožnění nacismu a komunismu.

Doba neuzrála k pochopení, že jakákoli ideologie založená na jakékoli nenávisti je zločinná.

Smysl má jen idea pochopení a lásky a to nás učil Ježíš Kristus, jehož dne zrození dnes slavíme a jehož poselství lásky a tolerance je dobře připomenout i ve chvíli, kdy padoušství zase jednou vyhrálo, v tomto případě v lůně Evropské komise.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.