5.6.2020 | Svátek má Dobroslav


Máme poloprezidentský systém

16.11.2018

Prezident republiky Miloš Zeman oznámil, že pokud by měla padnout vláda, pověří jejím sestavením opět Andreje Babiše. Teď už je jasné, proč premiér Babiš odmítl pohnat prezidenta k odpovědnosti kvůli zřetelnému neústavnímu chování při jmenování ministra zahraničních věcí, ani když prezident zavdával podezření z vlastizrady ve zpravodajské hře kolem novičoku. 

Prezident dal jasně najevo, že bude Babiš dál v čele vlády, i kdyby se volení zástupci veřejnosti postavili na hlavu. V ulicích jsou demonstrace a ještě větší mítinky se dají čekat v sobotu, ta je jim více méně předurčena. Zbabělostí zastupitelských sborů se stalo, že se změnila ústava a náš režim se proměnil z parlamentního na – přinejmenším – poloprezidentský. S tou výhradou, že prezident má pravomoci destruktivní, nikoli konstruktivní, může bránit, nikoli tvořit. I to je důsledek zbabělosti a podlézavosti zastupitelských sborů, které se pokusily vyjít vstříc volání po „více demokracie“. Hrozí reálné nebezpečí, že se v tom bude pokračovat, pokud projdou návrhy na ustavení obecného referenda. Pak už bude mít demagogie prim.

K odstoupení vyzval Andreje Babiše senát. Týž senát v novém složení zvolil do svého čela Jaroslava Kuberu. To byla dobrá zpráva, jde o politika, který rozhodně nepatří do panoptika bezbarvých panáků recitujících svoje naučené mantry. S nejnovějším stanoviskem horní komory to nemá samozřejmě nic společného, jde o shodu, nicméně jde v krátkém časovém odstupu o druhé výrazné politické vystoupení.

Můj osobní názor: jakkoli je mi protivná mediální manipulace se záznamem vyprovokovaného vystoupení mentálně handicapovaného člověka, pokládám za krajně nebezpečné, že soukromé problémy předsedy vlády přesahují únosnou mez. Jeho finanční aféry se neřeší, podezření z manipulace veřejnými orgány je silné, svého syna do kauzy Čapí hnízdo zatáhl on, připustil, aby jakýsi Rus vláčel jeho syna po ose Kaliningrad – Krivoj Rog: tohle by premiérministr v civilizované zemi neměl přežít. Jakkoli je to nechutné, poslední aférou přetekl pohár snesitelnosti, ovšem – jak se na to kdo dívá.

Praktický důsledek? Bezprostředně žádný. Počínání prezidenta republiky je za mezí snesitelnosti už dávno, od samého počátku jeho funkčního období. Teď do toho definitivně spadl i předseda vlády. Bude na voliči, jak se k věci postaví. Prezidenta voliči opětovně zvolili po všem, co předvedl. Jak by dopadly další volby, to se uvidí.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.