28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


Koho volit

17.9.2021

Pokud si tuto otázku kladete, pak nejspíš proto, že chcete jít volit. Což, jak předpokládám, chce většina čtenářů Neviditelného psa. Včera ji tu otevřel Václav Vlk, podle svého zvyku provokativně a vtipně. Jeho charakteristiky politických stran a hnutí mě pobavily a byl jsem zvědav, co tedy v závěru poradí. Poradil, ať si koupíme knížku Václava Klause, a ta rada mě, přiznám, moc neuspokojila. 

Názory Václava Klause jsou známé asi každému, kdo se o politiku minimálně zajímá. Jediná relevantní strana by podle něho mohla eventuálně snad být Trikolóra, kdyby z ní nebyl odešel jeho synek. Tož tak. V otázce rozhodování jsme tedy nadále na vodě.

Takže moje rada: volte podle citu a svého naturelu, nejlépe pak volte tak jako minule. Opakovaně v těchto glosách upozorňuji na hlavní problém současnost, z pohledu občana je to blížící se zdražování absolutně všeho v důsledku chystaného rozvratu energetiky. To je prostě fakt, Pirstan ten rozvrat vítá, ODS ústy Petra Fialy dala najevo, že se proti tomu nic nedá dělat, Andrej Babiš si slovně kasá triko, ale prakticky neudělal nic, co by dopady zeleného údělu zmírnilo: hlavně nedokázal získat podporu pro jadernou energetiku. To je ostatně jeden z hlavních, možná hlavní konkrétní úkol pro českou exekutivu v nejbližších letech. Z předvolebního soutěžení byste to nepoznali.

Takže znova. To hlavní, co se v příštích letech uděje, se odehraje absolutně v jiné dimenzi, než v jaké se pohybuje česká politika. Nějaký Babiš s Čapím hnízdem a antibabiš jsou bezvýznamné veličiny. Jde o to, jak budeme žít. Z veřejné diskuse to patrné není. Varovné hlasy, jako je ten můj, jsou zatím jen volání na poušti. Procitnutí nastane až krizí. Evropa už začíná procitat z vítačského blouznění v důsledku krizí, jež narůstají v zemích, které to s vítáním přehnaly. Energetická krize smete bláznivé iluze o průmyslu napájeném větrníky. Chvilku nám ale bude ouvej.

A ty volby? Racionalita v nich není žádná, volte srdcem. Nezapomeňte kroužkovat - a pozor: platí jen čtyři kroužky. Pět a více kroužků zneplatní kroužkování a lístek se započítá, jako by na něm žádné kroužky nebyly.

Aston Ondřej Neff


TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby
TEST s Pampers: Přihlaste se o dětské vlhčené ubrousky New Baby

Pampers New Baby jsou dětské vlhčené ubrousky určené pro citlivou pokožku. Protože neobsahují alkohol, nejsou parfemovány a mají neutrální pH, jsou...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.