28.10.2021 | Den vzniku samostatného československého státu


Hledání národního ptáka

23.9.2021

Tuto zajímavou informaci jsem nalezl na serveru Lidovky.cz (viz): Koalice Spolu vyzvala k pátrání po národním ptákovi, mají ho vypátrat školáci podpoření odborníky. Nápad se odvolává na kohouta Francouzů a na orla bělohlavého coby maskota USA. Doufám že ode mne nečekáte pitomé vtípky, které se nabízejí jaksi samy o sobě. Alexandr Vondra (ODS) upozornil Lidovky, že se Slováky jsme jediní, kteří národního ptáka nemáme.

Přiznám se, že jsem nikdy nepocítil nějaké ptačí manko. Francouzi mají kohouta, my máme lva, dokonce dvouocasého, a po celý můj život mi lev stačil. Sám Vondra nabídl několik tipů, historického ledňáčka, pro drsnější povahy sokola stěhovavého, pro ty mírumilovné hrdličku. Vondra také poukázal na čínský příklad. Tam si prý vybrali jeřába mandžuského, ale lidé v hlasování preferovali vrabce.

Myslím, že když už by nějaký pták měl být symbolicky preferován, měl by to být sokol. Tělocvičná organizace s jeho jménem vznikla před 159 lety, sokolové byli v jádru pozdějších československých legií, pronásledovali je nacisté a po nich komunisté. Jestli má nějaký opeřenec u nás politickou tradici, pak je to právě sokol. Hrdličku navrhl Alexandr Vondra doufám žertem. Je to uřvaný žravý opeřenec a pokud by mohl k něčemu inspirovat, pak k výstřelu brokovnicí nabitou pepřem a solí, aby ho to zahnalo co nejdál. Každopádně by to měl být pták bojovný, konec konců, ten kohout je taky pořádný bojovník, o americkém orlu a německé orlici nemluvě.

Přese všechno si myslím, že bez národního ptáka můžeme směle brázdit vlny jednadvacátého století. Na výsledek ankety jsem zvědav. Kdyby měla dopadnout nějak na levačku, pořád ještě máme v záloze lva a ten nevhodného opeřence sežere.

Aston Ondřej Neff


Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz
Týden plný cen od LOVI na eMimino.cz

Milé maminky, také se už těšíte na týden plný výher? Značka LOVI si pro vás nachystala krásné ceny a každý den budete moci vyhrát hrníček LOVI a...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.