Čtvrtek 13. srpna 2026, svátek má Alena

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

Hledání národního ptáka

Tuto zajímavou informaci jsem nalezl na serveru Lidovky.cz (viz): Koalice Spolu vyzvala k pátrání po národním ptákovi, mají ho vypátrat školáci podpoření odborníky. Nápad se odvolává na kohouta Francouzů a na orla bělohlavého coby maskota USA. Doufám že ode mne nečekáte pitomé vtípky, které se nabízejí jaksi samy o sobě. Alexandr Vondra (ODS) upozornil Lidovky, že se Slováky jsme jediní, kteří národního ptáka nemáme.

Přiznám se, že jsem nikdy nepocítil nějaké ptačí manko. Francouzi mají kohouta, my máme lva, dokonce dvouocasého, a po celý můj život mi lev stačil. Sám Vondra nabídl několik tipů, historického ledňáčka, pro drsnější povahy sokola stěhovavého, pro ty mírumilovné hrdličku. Vondra také poukázal na čínský příklad. Tam si prý vybrali jeřába mandžuského, ale lidé v hlasování preferovali vrabce.

Myslím, že když už by nějaký pták měl být symbolicky preferován, měl by to být sokol. Tělocvičná organizace s jeho jménem vznikla před 159 lety, sokolové byli v jádru pozdějších československých legií, pronásledovali je nacisté a po nich komunisté. Jestli má nějaký opeřenec u nás politickou tradici, pak je to právě sokol. Hrdličku navrhl Alexandr Vondra doufám žertem. Je to uřvaný žravý opeřenec a pokud by mohl k něčemu inspirovat, pak k výstřelu brokovnicí nabitou pepřem a solí, aby ho to zahnalo co nejdál. Každopádně by to měl být pták bojovný, konec konců, ten kohout je taky pořádný bojovník, o americkém orlu a německé orlici nemluvě.

Přese všechno si myslím, že bez národního ptáka můžeme směle brázdit vlny jednadvacátého století. Na výsledek ankety jsem zvědav. Kdyby měla dopadnout nějak na levačku, pořád ještě máme v záloze lva a ten nevhodného opeřence sežere.

Gita Zbavitelová
13. 8. 2026

Libanonská armáda dodnes neprošla reformou.

Jan Ferenc
13. 8. 2026

Mladá slečna mi v autobusu MHD řekla: „Uhni, dědku, vole.“

Tomáš Vodvářka
13. 8. 2026

Volební preference ANO jsou trvale vysoké a v čase se nemění.

Aston Ondřej Neff
13. 8. 2026

Na síti X vystoupil Andrej Babiš a následně i Martin Kupka.

Ivo Fencl
13. 8. 2026

Plánuje ještě nějaký další neotřelý trik? Kdo ví.

Ondřej Horák
13. 8. 2026

Běloruský spisovatel Saša Filipenko ve švýcarském exilu pojal myšlenku, že rčení o tom, že v...

ČTK, Lidovky.cz
13. 8. 2026

Národní koalice pro boj se suchem vznikne v pondělí a hned začne fungovat. Na boj proti suchu...

ČTK, Lidovky.cz
13. 8. 2026

Polské bezpečnostní složky zadržely před několika dny Rusa naverbovaného ruskými zpravodajskými...

Mariana Vašutová
13. 8. 2026

Jedna z nejsledovanějších dvojic současnosti má konečně prstýnky. Cristiano Ronaldo a Georgina...

Petr Kolář
13. 8. 2026

Stalo se to v sobotu 21. února. K šéfovi Milionu chvilek Mikuláši Minářovi se po demonstraci na...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz