24.7.2021 | Svátek má Kristýna


Havlíčka pryč

2.4.2021

Pět opozičních stran, zúčastněných do koalic Piráti+STAN a Spolu, vyzvalo premiéra Babiše, aby odvolal doubleministra Havlíčka za to, jak postupuje ve věci jaderky v Dukovanech. 

Obě koalice, které půjdou do voleb jako soupeři – vždyť Petr Fiala (ODS) si už jistě před zrcadlem zkoušel, jak mu to bude slušet jako premiérovi - teď vyjádřilo odhodlání táhnout za jeden provaz. Je to důležité politické vystoupení. Pokud nevyšumí a nebude to plácnutí do vody, je to je jasné přihlášení na jednu stranu v přetahované Západ – Východ. S kým být partnerem v takovém projektu, jako je jaderná energetika? Měly by to být „země, kde je vymahatelnost práva jasná a daná, země, které proti České republice nevedou dlouhodobě hybridní útoky, země, které by se mohly stát při tak důležitém projektu České republice partnery,“ řekl k tomu předseda STAN Vít Rakušan. Souhlasí s ním Petr Fiala: „Všichni politici, kteří chtějí pustit ruské firmy do jakékoli spoluúčasti na budování Jaderné elektrárny Dukovany, hazardují s národní bezpečností a bezpečnou budoucností.“ Podstatné je i další prohlášení Víta Rakušana, že pokud demoblok vyhraje ve volbách, bude se pokračovat „jenom s firmami, které nepředstavují geopolitické a bezpečnostní riziko pro Českou republiku.“

Výzva k odvolání Havlíčka je toliko deklaratorní. Nikdo nečeká, že to Babiš udělá. Celý ten projekt dostavby Dukovan, už jak je navržen, podává ruku Rosatomu. Ať to dostaví Putin, to je dlouhodobé zadání diktované nikoli tajným, nýbrž veřejným agentem Kremlu. Už samo odstranění Jaroslava Míla z funkce jaderného zmocněnce je ukázka, jak funguje finlandizace v praxi: stát je nominálně samostatný, ale o všem opravdu důležitém rozhoduje Rusko. O ministru zdravotnictví a zahraničí. O vedení tajné služby. A to jsou případy, o kterých víme.

Takže Havlíček z kola ven? Těžko se v tom vyznat. Zeman bude sloužit Kremlu ještě rok a tři čtvrtě, pak, přejme mu zdraví, třeba odjede zase objímat stromy. Jde o to vydržet ty necelé dva roky, s přáním, aby na jeho místo nenastoupil ještě někdo horší než on. Těžko si to představit, v úvahu připadá Okamura. Ale to je zatím v nedohlednu. Rok a tři čtvrtě, to je v kalendáři výstavby jaderky kratičká doba. Ten akt ministrem Havlíčkem podepsaný a jistě nikoli jím navržený může být vnímán i jako pokus o získání času. Bezpečnostní dotazník, co je to za pitomost? Ale je to odklad a hodiny na Hradě tikají.

Čerti vědí, jak to dopadne. Pošetilci tvrdí, že to je odborná, nikoli politická záležitost.. Vždyť samo jádro je absolutně politická záležitost v unijní Evropě, která propadá zelenému šílenství a nechce jádro uznat za klimaticky bezpečný energetický zdroj. Lpěním na jádru jako součásti energetického mixu je Česko podezřelé už dnes. Bude stačit jeden umučený Navalnyj a protiruská nálada se ve svatouškovské Evropě morálních supramatistů vzedme nevídanou měrou.

Osobní prognóza: netřeba se rozčilovat, natož bát. V Česku se nedá prosadit nic. Nedá se tu nic postavit. Nestavějí se železnice ani dálnice. Směšná je představa, že by tu mohl vzniknout nový jaderný blok. Zkušená a moudrá Dana Drábová dala rozhovor serveru All for power. Ptali se jí mimo jiné, zdali by se vsadila, že ČEZ pátý dukovanský blok postaví. „To bych si nevsadila,“ odpověděla bezprostředně a dodala, že by to byla veliká chyba. „Jaderná energetika je obor s vysokou přidanou hodnotou. Je důležitá nejenom pro samotnou energetiku, ale také pro celou vzdělanostní i průmyslovou infrastrukturu. Když už to jádro umíme, neměli bychom ho takto zbrkle opouštět,“ pravila moudrá paní.

My ho opustíme, pokud se nestane něco, co si lze dnes těžko představit.

Aston Ondřej Neff Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.