27.5.2022 | Svátek má Valdemar


Funus bez muziky

25.9.2013

Předvolební prognózy jsou zavádějící a měly by se ze zákona zakázat zveřejňovat minimálně dva měsíce před volbami. Důvod je prostinký. Pokud je všechno v tomto státě prolezlé korupcí, co by mělo být více ohroženo osobními zájmy než návod voliči, kterak má volit? Stačí, aby v preferencích se strana ocitla pod pěti procenty a už ji nevezmou do debaty v televizi, už toto stačí jako poukázání na manipulativnost celé věci.

Nicméně, jelikož to zakázáno není, výzkumy existují a jsou zveřejňován, a tudíž je nabíledni, že si jich všímáme. Momentálně to podle CVVM vypadá tak, že sociální demokraté jsou o fous nad hranicí třiceti procent a Zemanovci o fous nad kritickou hranicí pěti procent. Komunisté jsou druzí, Babišovo ANO třetí a pak přijde TOP 09 a skoro s polovičním počtem hlasů ODS. Sedmiprocentní výsledek je tragické vysvědčení pro stávající vedení strany, která byla hlavním transformačním motorem společnosti od komunistického koncentráku k demokracii západního typu.

Kdybychom ale sečetli hlasy pro ANO, TOP 09 a umírající ODS, jsme skoro na 35 procentech a to je výsledek, který měli konzervativní liberálové po dvacet let v podstatě trvale. Původně z toho počtu na sobě držela ODS, ale po Klausových experimentech s bankovním socialismem a opozičními smlouvami a po Topolánkově vládnutí s gulemi a s Dalíkem a Nečasově plápolání se ty hlasy přeskupily, nikoli zmizely. Pořád je tu ještě volič, který platí daně a chce za ně dostat státní servis, který mu zajistí, že bude moci žít a pracovat ve stabilním právním prostření. Momentálně, jak to vypadá, přetahuje tyto hlasy k sobě Babiš. Hraje roli Bárty v předchozích volbách – pokud pro sebe po volbách, po kterých bude mít nárok na účast ve vládě, bude pro sebe chtít ministerstvo zemědělství, budeme vědět, že jsme přešli z bláta do louže. Bárta chtěl vnitro a taky ho dostal, jak pamatujeme. Proto taky voliče zblbnul, aby ho dostal.

Zajímavé jsou výsledky ČSSD a Zemanovců. Zeman má k ruce dvě strany, jednak tlupu nýmandů pod názvem SPOZ, no a pak tlupu zaslepenců a vrtichvostů v lůně sociální demokracie. Dobré by bylo, kdyby sociální demokracie získala pětatřicet procent a SPOZ se do sněmovny nedostal. To by byl výprask podobný tomu, kdy Zeman po geniálních čachrech s prezidentskou volbou popudil proti sobě všechny a nasupeně prchal z Hradu kolem Daliborky a zastavil se až na Vysočině.

Nemá smysl uvažovat o ODS. Sedm procent, to je výsledek, že by Švejkův generálmajor von Schwarzburg měl právo se zeptat:

"Máte revolver? Na vašem místě jistě bych věděl, co s ním dělat, neboť co zde vidím, to není politická strana, ale stádo..."Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách
Českých písniček pro děti je málo! Pusťte jim tuhle o rybičkách

Také jste radši, když si děti oblíbí hezkou českou písničku místo nějaké v angličtině? Pak se vám rozhodně bude líbit tahle rybičková písnička od...