8.12.2021 | Svátek má Květoslava


EET, noční můra živnostníka

11.7.2015

Bylo celkem zábavné sledovat páteční debatu o elektronické evidenci tržeb (EET) v poslanecké sněmovně. Ministr financí pobíhal jak demonstrant před kecpultíkem s dvěma obrovskými cedulemi, jež měly dokazovat, že jeho úřad se z povinných účtenek o prodávajícím ani kupujícím v podstatě nic nedozví – tedy kromě čísla provozovny a účtované sumy.

Někteří poslanci následně upozornili, že verze účtenek, které Andrej Babiš sněmovně teatrálně předváděl, neodpovídají důvodové zprávě a chybí na nich několik podstatných údajů. V rozpravě samozřejmě dominoval jeden výborný, dobře připravený řečník - předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který si na předsedovi hnutí ANO 2011 vysloveně smlsnul. Poukazoval zejména na jeho střet zájmů a obrovské výdělky, kterých – i díky čerpání všemožných dotací – dosahují Babišovy podniky, a dával tyto sumy do protikladu k údajným korunovým zlodějnám drobných živnostníků. S očividným potěšením tím uváděl ministra financí do stavu hrozícího výbuchem.

Ať tak nebo onak, přes všechny řeči opozičních poslanců byl návrh zákona bez problémů odsouhlasen a posunul se do druhého čtení, tudíž celé divadlo se bude za pár měsíců opakovat a asi není důvod pochybovat, že nakonec bude zákon schválen, vejde v platnost a první živnostníci (podle ministra ti největší ekonomičtí zločinci v republice) budou muset začít odesílat každý účet do centrály ministerstva financí.

Jenže žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří. Martin Jurica, programátor a odborník na informační technologie, na našich stránkách už v únoru přesvědčivě dokázal, že online pokladny nebudou v roce 2016 ani náhodou. Jednoduše proto, že tak komplexní systém není možné pro státní správu v šibeničním termínu deseti až dvaceti měsíců naprogramovat, natož otestovat a nasadit. A nejde jen o program, ono taky záleží na výběru potřebného soft- i hardwaru a v neposlední řadě i na kvalitě internetových sítí, které budou po spuštění systému pod obrovskou zátěží přenášených dat kolabovat. Suma sumárum, zatím není nutno nějak zvlášť se kvůli EET vzrušovat. Ostatně vzpomeňme si, s jakými problémy se potýkal víceméně primitivní registr vozidel – a elektronická evidence tržeb má být nepředstavitelně složitější a náročnější. 

Sázkové kanceláře by tedy mohly začít vypisovat kurzy na to, zda bude elektronická evidence tržeb uvedena do provozu dřív, než skončí mandát této vlády.

JAG Jiří Wagner Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.