Neviditelný pes

EET, noční můra živnostníka

11.7.2015

Bylo celkem zábavné sledovat páteční debatu o elektronické evidenci tržeb (EET) v poslanecké sněmovně. Ministr financí pobíhal jak demonstrant před kecpultíkem s dvěma obrovskými cedulemi, jež měly dokazovat, že jeho úřad se z povinných účtenek o prodávajícím ani kupujícím v podstatě nic nedozví – tedy kromě čísla provozovny a účtované sumy.

Někteří poslanci následně upozornili, že verze účtenek, které Andrej Babiš sněmovně teatrálně předváděl, neodpovídají důvodové zprávě a chybí na nich několik podstatných údajů. V rozpravě samozřejmě dominoval jeden výborný, dobře připravený řečník - předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek, který si na předsedovi hnutí ANO 2011 vysloveně smlsnul. Poukazoval zejména na jeho střet zájmů a obrovské výdělky, kterých – i díky čerpání všemožných dotací – dosahují Babišovy podniky, a dával tyto sumy do protikladu k údajným korunovým zlodějnám drobných živnostníků. S očividným potěšením tím uváděl ministra financí do stavu hrozícího výbuchem.

Ať tak nebo onak, přes všechny řeči opozičních poslanců byl návrh zákona bez problémů odsouhlasen a posunul se do druhého čtení, tudíž celé divadlo se bude za pár měsíců opakovat a asi není důvod pochybovat, že nakonec bude zákon schválen, vejde v platnost a první živnostníci (podle ministra ti největší ekonomičtí zločinci v republice) budou muset začít odesílat každý účet do centrály ministerstva financí.

Jenže žádná kaše se nejí tak horká, jak se uvaří. Martin Jurica, programátor a odborník na informační technologie, na našich stránkách už v únoru přesvědčivě dokázal, že online pokladny nebudou v roce 2016 ani náhodou. Jednoduše proto, že tak komplexní systém není možné pro státní správu v šibeničním termínu deseti až dvaceti měsíců naprogramovat, natož otestovat a nasadit. A nejde jen o program, ono taky záleží na výběru potřebného soft- i hardwaru a v neposlední řadě i na kvalitě internetových sítí, které budou po spuštění systému pod obrovskou zátěží přenášených dat kolabovat. Suma sumárum, zatím není nutno nějak zvlášť se kvůli EET vzrušovat. Ostatně vzpomeňme si, s jakými problémy se potýkal víceméně primitivní registr vozidel – a elektronická evidence tržeb má být nepředstavitelně složitější a náročnější. 

Sázkové kanceláře by tedy mohly začít vypisovat kurzy na to, zda bude elektronická evidence tržeb uvedena do provozu dřív, než skončí mandát této vlády.

JAG Jiří Wagner


zpět na článek