14.4.2021 | Svátek má Vincenc


Dalo se to čekat

19.1.2021

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus bije na poplach a varuje před celosvětovým morálním selháním. Bohaté země schramstnou všechnu vakcínu a na ty chudé nezbude. To je reálná vize.

Bohaté země, a Česko mezi ně patří, si zajišťují větší počet dávek, než kolik mají obyvatel. Ty chudé mají smůlu. Existuje ovšem program Covax, který má vakcínu rozdělovat i do zemí třetího světa. Realita je ovšem taková, že dost vakcíny nemají ani země bohaté. Z tohoto hlediska je trochu zvláštní, jak se rozčilujeme nad nedostatky našeho rezervačního systému – i kdyby šlapal jak hodinky, volné pozice na očkování nejsou.

Je to problém z mnoha důvodů.

Pandemie je celosvětová. Bedlivě sledují výskyt i země s počtem nakažených, který je z našeho pohledu zanedbatelný – v Austrálii je mohou počítat na prstech. Nicméně i tam dodržují restrikce velmi vážně právě s ohledem na explozivní nakažlivost covidu. Znamená to, že normální stav – jako před pandemií – nastane, až nákaza pomine všude, i v takzvaně zastrčených koutech světa. Bude na to dost vakcíny?

V téhle krizi je Čína ten, kdo se vzadu směje. V Číně vše začalo a o neodpovědném chování režimu netřeba hovořit. Nicméně Čína je jediný významný stát světa, který si zachoval ekonomický růst i v roce 2020 – sice slabší, než kdy jindy, ale i ta dvě procenta znamenají ohromné plus. Čína vyvinula vlastní vakcínu – a nabízí ji do světa. Takže se to všechno váže do pěkného uzlíčku.

Nedostatek vakcíny může ty velké oslabit – zejména pak Evropskou unii, pokud na ní zůstane obvinění, že se na trhu nedokázala prosadit a že jí dravější subjekty vakcínu vyfoukly. Zatím to tak vypadá. Čínu to naopak posílí. Opravdu Velký pochod 2021: přišla s pandemií a vzápětí přišla s vakcínou. Líp by to nevymyslel ani Harry Jelínek. Neznáte? To je ten, co prodal Karlštejn. Dvakrát.

Aston Ondřej Neff


Advantage Consulting, s.r.o.
KONTROLOR KVALITY JUNIOR 28-33.000 Kč

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 27 000 - 33 000 Kč


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.