Neviditelný pes

Dalo se to čekat

19.1.2021

Šéf Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus bije na poplach a varuje před celosvětovým morálním selháním. Bohaté země schramstnou všechnu vakcínu a na ty chudé nezbude. To je reálná vize.

Bohaté země, a Česko mezi ně patří, si zajišťují větší počet dávek, než kolik mají obyvatel. Ty chudé mají smůlu. Existuje ovšem program Covax, který má vakcínu rozdělovat i do zemí třetího světa. Realita je ovšem taková, že dost vakcíny nemají ani země bohaté. Z tohoto hlediska je trochu zvláštní, jak se rozčilujeme nad nedostatky našeho rezervačního systému – i kdyby šlapal jak hodinky, volné pozice na očkování nejsou.

Je to problém z mnoha důvodů.

Pandemie je celosvětová. Bedlivě sledují výskyt i země s počtem nakažených, který je z našeho pohledu zanedbatelný – v Austrálii je mohou počítat na prstech. Nicméně i tam dodržují restrikce velmi vážně právě s ohledem na explozivní nakažlivost covidu. Znamená to, že normální stav – jako před pandemií – nastane, až nákaza pomine všude, i v takzvaně zastrčených koutech světa. Bude na to dost vakcíny?

V téhle krizi je Čína ten, kdo se vzadu směje. V Číně vše začalo a o neodpovědném chování režimu netřeba hovořit. Nicméně Čína je jediný významný stát světa, který si zachoval ekonomický růst i v roce 2020 – sice slabší, než kdy jindy, ale i ta dvě procenta znamenají ohromné plus. Čína vyvinula vlastní vakcínu – a nabízí ji do světa. Takže se to všechno váže do pěkného uzlíčku.

Nedostatek vakcíny může ty velké oslabit – zejména pak Evropskou unii, pokud na ní zůstane obvinění, že se na trhu nedokázala prosadit a že jí dravější subjekty vakcínu vyfoukly. Zatím to tak vypadá. Čínu to naopak posílí. Opravdu Velký pochod 2021: přišla s pandemií a vzápětí přišla s vakcínou. Líp by to nevymyslel ani Harry Jelínek. Neznáte? To je ten, co prodal Karlštejn. Dvakrát.

Aston Ondřej Neff


zpět na článek