28.5.2022 | Svátek má Vilém


Čeká nás náraz do vlaku?

22.12.2021

Andrej Babiš předal Petru Fialovi dopis, nechal se inspirovat podobným zvykem amerických prezidentů. Dopis zveřejněn nebyl, premiér Fiala se o něm pochvalně zmínil, že byl vlídný a že Babiš slíbil, že jeho opozice bude konstruktivní. Zatím tedy můžeme nad kultivovaností přechodu smeknout, intermezzo v akváriu nebyl Babišův výmysl.

Vláda se zabydluje, to znamená, že propouští politické náměstky z ministerstev (nelze namítat, proto jsou to političtí náměstci) a přijímá nové síly pro tři ministry navíc (tvrdilo se, že se administrativa nezvětší, ale jen bláhovec tomu věřil).

Zatím ale největší podiv budí počínání ministra zdravotnictví Válka, který nabádá k odpovědnosti, zatímco se za hranicemi utužují poměry. Jestli je pravda, že varianta omikron dokáže zdvojnásobit počty nakažených každé tři dny, asi se naplní prognóza, že to postupně chytnem všichni, očkovanec jako prodělanec. Omikronu je to jedno. Řítí se na nás vlak? Vypadá to na to a je pozdě s tím něco dělat. Nahnat armádu a policisty do ulic a pozamykat lidi doma nejde.

Jenom pak bude hodně těžké vyčítat Babišově vládě, že nezvládla pandemii. Válek se o to ani nepokouší. A až se budou zase malovat křížky, tak by tam měl být sektor Babišův a sektor Fialův. Dají se koupit fialové křídy? Prý jich nebude tolik potřeba, že prý ten omikron je menší lidožrout než delta. Prý. Věřit se už nedá absolutně nikomu a ničemu.

Jen na okraj a pro úsměv: Onehdy mě pozvali do zoomové besedy na téma „život po covidu“. Já tam byl jako autor sci-fi a kromě mě tam bylo pět odborníků profesorů a doktorů. Jak to bude po covidu, během hodiny neřekl nikdo z nich, zato se celou hodinu hádali, co by se mělo dělat a co by se dělat nemělo.

Co jsem řekl já? Opakoval svoji oblíbenou tezi, že covid skončí, až se o něm přestane psát v novinách.

Aston Ondřej Neff